ψαρεμα και εξελιξη

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: ψαρεμα και εξελιξη

Post by Στάθης »

Μια και μιλάμε για νήματα, να σας πω προκτες τι μου έτυχε.
Πήγα να πάρω ένα Berkley Whiplash 270m και όταν το έφερα σπίτι είχε μέσα ένα καρούλι των 110 μέτρων.
Ο καταστηματάρχης φυσικά δεν έφταιγε, προφανώς ένας ΓΥΦΤΟΣ, γιατί περί γύφτου πρόκειται, σκέφτηκε να πάρει ένα κουτί των 110 μ και να βάλει μέσα καρούλι των 270 μετρων για να γλυτώσει 20 ευρώ.

Έχετε το νου σας όταν αγοράζετε τέτοια πράγματα, ανοίγετε το κουτί στο ταμείο.

Οι δε καταστηματάρχες, ανοίγετε τα νήματα στο ταμείο και ελέγχετε τι έχουν μέσα, γιατι έχει που πασάρονται για έξυπνοι.

Προσωπικά, αν είχα το συγκεκριμένο κατάστημα, μετά από τέτοιο κρούσμα θα άνοιγα όλα τα νήματα και θα έλεγχα το περιεχόμενο τους.
Δεν είναι μόνο η ζημιά που προκαλείται από την κλοπή, είναι και η ταλαιπωρία των άλλων που θα πληρώσουν τα σπασμένα.


Αυτά τα ολίγα για το ποιόν μας ως λαού.
Συγγνώμη για το offtopic.
no whey no gain

γίωργος κυρίακου
Posts: 190
Joined: Sat Oct 16, 2010 11:54 am

Re: ψαρεμα και εξελιξη

Post by γίωργος κυρίακου »

ένας ''ψαράς'' είπεν μου πρίν 2 χρόνια *** ότι η μικρή κύπρος δεν μπορεί να εξελικτή για τον λόγο ότι δεν υπάρχει ψάρι στις θάλασσες μας
και έτσι ένας απλός ψαράς δεν μπορεί να δίνει παράδειγμα 150 ευρώ την εμβομάδα και να πηγαίνει ψάρεμα και να πέρνει 2 μουρμουράκια και 1 αστερία.
με αύτο το αποτέλεσμα όλοι θα τρέξουν στο πιο φτηνο καλάμι, στα πιο φτηνά δολώματα και δεν θα παν να αγοράσουν εξοπλισμό για spinning,casting,poloneza,εγγλέζικο και άλλα πολλά.έτσι μια λύση σε αυτό το πρόβλημα είναι η απαγόρευση του ψαρέματος την περίοδο της αναπαραγωγής των ψαρίων κατί που θεωρήτε πολλή δύσκολό και κανένας απο εμάς όχι μόνο δεν θα δεχτεί αλλά δεν θα αντέξει χωρίς ψάρεμα***( τωρά που το γράφω εσικοστίκαν οι τρίχες της κελλές μου :lol: :lol: :lol: )
αποτέλεσμα αυτός ο ''ψαράς'' σήμερα δεν μπορούσε να δίνει τόσα χρήματα και έτσι παρετησε το ψάρεμα και αγόρασε μια αντένα των 10 ευρώ και φτίαχνει μόνος του το δόλωμα του με πολλή λίγα λεφτά και πάει και κάνει το κέφι του :hand:
Ο ΕΠΙΜΕΝΩΝ ΝΙΚΑ

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: ψαρεμα και εξελιξη

Post by chrisostomos »

Χρόνια πολλά σε όλους και καλή χρόνια Ότι καλύτερο για εσάς και τις οικογένειες σας.

Πολύ κάλο θέμα ανοίξατε. Δίστιχος στο αντικείμενο μας λείπει ο επαγγελματισμός. Δίστιχος υπάρχουν μονό εξαιρέσεις εξαιρετικών επαγγελματιών στο αντικείμενο μας ενώ θα έπρεπε να συμβαίνει το αντίθετο. Δίστιχος όπως και στο κυνήγι έτσι και στο ψάρεμα το θήραμα έλειψε Με την αγορά ανώτερου εξοπλισμού και πιο ( ακριβού ) δεν μας εγγυάται κάνεις ότι θα πιάσουμε ψάρια ή λαγό Και άντε οι κυνηγοί του αμόλα κάθε χρόνο το ταμείο θύρας και μερικές χιλιάδες περδίκια ( κοτόπουλα ) για να παίξουν ( τα οποία τα χρυσοπληρώνουν οι κυνηγοί με την άδεια θήρας ). Εμείς περιμένουμε ποτέ θα σχιστούν τα δίχτια σε κανένα ιχθυοτροφείο να πάμε να ψαρέψουμε καμιά τσίπουρα ( κοτόπουλο ).
Τα καταστήματα και οι επιχειρηματίες οι περισσότεροι κρατάνε τα μαγαζιά τους από μεράκι και αγάπη , οι λίγοι καθαρά επαγγελματίες ζούνε δύσκολες στιγμές. Ο λόγος : Η εποχή της ( κοτάς με τα χρυσά αβγά ) τέλειωσε άλλα δεν θέλουν το παραδεχτούν. Σήμερα το ίντερνετ έχει μπει στην ζωή μας οι πληροφορίες στις οποίες έχουμε πρόσβαση είναι άπειρες, το ηλεκτρονικό εμπορείο έχει εδραιωθεί και ο ανταγωνισμός είναι παγκόσμιος. Τα έντυπα μέσα έχουν πεθάνει σήμερα αγοράζουμε περιοδικά και εφημερίδες για τα CD & τα DVD που έχουν μέσα τους και όχι για το περιεχόμενο. Η διαφήμιση παίζει τεράστιο ρόλο άλλα πλέον μέσα από baners web sites και όχι από έντυπα Τα ποσοστά των αναγνωστών έντυπου τύπου μειώνονται ενώ τα μελή των ιστοσελίδων αυξάνονται.
Αγόρασα το περιοδικό πριν από ένα μήνα Την θεματολόγια του την βρίσκω πολύ καλή αν και τα θέματα που έχει μέσα τα έχω χιλιοδιαβασει κατά Καπίο τρόπο μέσα από πολλά post σε ιστοσελίδες ψαρέματος. Οι διαφημίσεις είναι πέραν για πέραν κακόγουστες και χωρίς νόημα Δεν παρουσιάζονται συγκεκριμένα μοντέλα ούτε και τιμές. Μετά από μια μεγάλη έρευνα αγοράς που έκανα απογοητευτικά από την πλειοψηφία των καταστημάτων και στους 2-3 που κέρδισαν το ενδιαφέρον μου βρήκα τα κόστα τους να είναι από άλλο πλανήτη. Καλάμι που σε Ιταλικό on-line shop είχε 54€ εδώ το έδινε 120€ , φυσικά ο Ιταλός ήθελε 45€ μεταφορικά για 1-3 κιλά οπότε παράγγειλα και μηχανισμό και αξεσουάρ και με ένα κονδύλι 250€ απέκτησα πλήρες εξοπλισμό που αν τον αγόραζα από εδώ κάτω από 400€ δεν πρόκειται να έφτανα
Το συγκεκριμένο on line shop με κέρδισε 1) από την πλήρες γκάμα προϊόντων και την αναλυτική παρουσίαση τους ( φωτογραφίες - τεχνικά χαρακτηριστικά ) και φυσικά την τιμή άλλα και την τηλεφωνική εξυπηρέτηση που είχα μαζί τους καθώς και με τον άριστο τρόπο συσκευασίας και αποστολής των Προϊόντων που παρήγγειλα και θα ξανά ψωνίσω σίγουρα και στο μελόν
Συμπέρασμα ( η πετάς τον αναπτήρα και αλλάζεις χαρακτήρα ή μονάχη σου θα μείνεις να σε βλέπω που θα σβήνεις ) (Μαργαρίτης). Η εξέλιξη υπάρχει παντού αρκεί να συμβαδίζουμε μαζί της αλλιώς θα μηνούμε μονοί και θα κλαίμε και θα μας φταίει οτιδήποτε άλλο έκτος από το ξερό μας το κεφάλι
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ψαρεμα και εξελιξη

Post by admin »

Σίγουρα οι εποχές που ζούμε για τους περισσότερους όχι όλους (κυβερνητικούς-ημικρατικούς-δημόσιους υπ.) είναι δύσκολες γιατί δυστηχώς εμείς οι μικρομεσσαίοι ιδιωτικΟΊ την φάγαμε και πάλι αλλά όσο δύσκολες και να είναι οι εποχές όταν πάω σε ένα κατάστημα ποτέ μα ποτέ δέν φεύγω με αγορές κάτω των 30-40 ευρο (και πάω αρκετά συχνά) Το θέμα με το internet ναι πρίν μερικά χρόνια ήταν αισθητή η διαφορά σήμερα ορισμένα μαγαζια΄τιμολογούν με τρόπο ώστε να είναι ανταγωνίσιμη με το internet και αυτό το ξέρω απο πρώτο χέρι αλλά ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΑΦΗΜΙΖΟΥΝ. Επίσης το after sale service όσοι το παρέχουν ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΑΦΗΜΙΖΟΥΝ νέα προϊόντα ΔΕΝ ΤΑ ΔΙΑΦΗΜΙΖΟΥΝ μπορεί Χρυσόστομε εσύ να διάβασες κάποια παρόμοια άρθρα με το περιοδικό σε ιστοσελίδες (ψάρεμα είναι παρόμοια πράγματα θα βρείς) αλλά τόσο οι ιστοσελίδες όσο και τα περιοδικά έχουν τους αναγνώστες τους. Εμάς οι πωλήσεις του περιοδικού τα τελευταία 3 χρόνια έχουν ελαφριά αύξηση και στα τεύχη χωρίς DVD άρα το ακροατήριο υπάρχει οι καταστηματάρχες δέν το εκτιμούν και δέν το εκμεταλεύονται σωστά. εγώ βλέπω τις ειδήσεις απο την τηλεόραση αλλά αγοράζω και εφημερίδα είναι μέσα στην ζωή μας. Κάποια πράγματα όπως και εάν το κάνουμε όσο και να εξελιχθεί ο κόσμος παραμένουν παραδοσιακά . Ο ψαράς που ψάχνετε και ενδιαφέρετε θα αγοράσει το περιοδικό του , θα το δεί. Προχθές σε ένα κατάστημα στην Λεμεσό που εμπορεύεται είδη ελευθερης κατάδυσης μπήκε πελάτης που ήρθε απο την Πάφο και είδε στην διαφήμιση στο περιοδικό ένα συγκεκριμένο φανάρι €65 και ήρθε και το πήρε. Ένας ψαράς απο το Λιοπέτρι ήρθε στην Λεμεσό να κάνει τέντα στο σκάφος του απο διαφήμιση που είδε στο περιοδικό. Τουρκοκύπριος πήγε σε μαγαζί να αγοράσει καλαμαριέρες που είδε την διαφήμιση στο περιοδικό. Και πολές άλλες τέτοιες περιπτώσεις, άρα το πράγμα δουλεύει κάποι άλλοι όμως απλά για το δικό τους συμφέρον δέν θέλουν να το παραδεχθούν

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: ψαρεμα και εξελιξη

Post by chrisostomos »

Κοίτα κατά κάποιο τρόπο έχεις δίκιο Αν και ασχολούμαι όλη μέρα με το ίντερνετ πάντα μου αρέσει να έχω ένα περιοδικό μαζί μου στο αυτοκίνητο όταν περιμένω στο κρεβάτι μου πριν τον ύπνο στην τουαλέτα το πρωί
Μου αρέσει το διάβασμα άλλα όπως είπε και κάποιος φίλος πιο πάνω κύριος μου αρέσει να χαζεύω τις διαφημίσεις. Δεν φαντάζεσαι ποσό πολύ θα ήθελα να βρίσκω νέα αξιόλογα προϊόντα με όλες τις πληροφορίες γύρω από αυτά και με μεγάλη ευχαρίστηση να ψωνίσω από τον κύπριο έμπορα και ας πληρώσω και €10-€20 παραπάνω άλλα όχι 40% και 60% καπέλο για προϊόντα που μου τα πασάρουν ιδανικά για το κυπριακό ψάρεμα και τα βρίσκω μισοτιμής στο διεθνές εμπόριο. Το εμπόριο το marketing και το promotion δεν είναι πλέον θέμα τοπικού ανταγωνισμού, ο ανταγωνισμός είναι παγκόσμιος αυτό πρέπει να το καταλάβουμε.
Θα συμφωνήσω δε μαζί σου στο ότι η κρίση πλήττει όλον τον κόσμο έκτος από τους κυβερνητικούς. Δεν έχω κάτι εναντίον των κυβερνητικών έκτος φυσικά από τα γνωστά ότι ( υπέρ αμείβονται και ότι είναι αντιπαραγωγικοί ) δίστιχος ο λαός κάποτε ήταν χωρισμένος σε μια πλουσία μειοψηφία που εκμεταλλεύονταν όλο τον υπόλοιπο κόσμο, σήμερα είμαστε χωρισμένοι σε πλουσίους κυβερνητικούς και σε κακομοίρηδες του ιδιωτικού. Λάος 2 ταχυτήτων. Υποτίθεται ότι οι κυβερνητικοί δουλεύουν για εμάς ( τον υπόλοιπο άτυχο λαό ) ότι προστατεύουν τα δικαιώματα μας άλλα στην πραγματικότητα μας εκμεταλλεύονται μέχρις έσχατων. Κατά τα άλλα δεν έχω τίποτα μαζί τους :) και πολλά....
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”