ΤΙ ΨΑΡΙ ΕΙΝΑΙ?

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: ΤΙ ΨΑΡΙ ΕΙΝΑΙ?

Post by plenom'metatopsarem? »

MariosK wrote:
AggelosLRK wrote:ολο κουνα ο χανος γμτ :D
Τζε κάμνει τζε κάτι ψαρόσουπες :drool: :drool: :drool:
σύναξε τα σάλια σου τζι έλα να πάμε να πιάμε τζιαι πεθύμησά τους τζι εγώ!
...μόλις φτιαχτεί η βάρκα!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: ΤΙ ΨΑΡΙ ΕΙΝΑΙ?

Post by MariosK »

plenom'metatopsarem? wrote:
MariosK wrote:
AggelosLRK wrote:ολο κουνα ο χανος γμτ :D
Τζε κάμνει τζε κάτι ψαρόσουπες :drool: :drool: :drool:
σύναξε τα σάλια σου τζι έλα να πάμε να πιάμε τζιαι πεθύμησά τους τζι εγώ!
...μόλις φτιαχτεί η βάρκα!
Κυριακή μιας τζε έταξα βόλτα της Γεωργίας επίαμεν τζε λίον στους χάνους. Εφκαλάμεν την τιανιά μας τζε σήμερα θα τους κάμω τιανητούς :drool: :drool: :drool:

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: ΤΙ ΨΑΡΙ ΕΙΝΑΙ?

Post by plenom'metatopsarem? »

σύναξε τα σάλια σου τζι έλα να πάμε να πιάμε τζιαι πεθύμησά τους τζι εγώ!
...μόλις φτιαχτεί η βάρκα![/quote]

Κυριακή μιας τζε έταξα βόλτα της Γεωργίας επίαμεν τζε λίον στους χάνους. Εφκαλάμεν την τιανιά μας τζε σήμερα θα τους κάμω τιανητούς :drool: :drool: :drool:[/quote]

Έρκουμαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: ΤΙ ΨΑΡΙ ΕΙΝΑΙ?

Post by MariosK »

plenom'metatopsarem? wrote:σύναξε τα σάλια σου τζι έλα να πάμε να πιάμε τζιαι πεθύμησά τους τζι εγώ!
...μόλις φτιαχτεί η βάρκα!
Κυριακή μιας τζε έταξα βόλτα της Γεωργίας επίαμεν τζε λίον στους χάνους. Εφκαλάμεν την τιανιά μας τζε σήμερα θα τους κάμω τιανητούς :drool: :drool: :drool:[/quote]

Έρκουμαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!![/quote]

Κόπιασε :D

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: ΤΙ ΨΑΡΙ ΕΙΝΑΙ?

Post by plenom'metatopsarem? »

MariosK wrote:
plenom'metatopsarem? wrote:σύναξε τα σάλια σου τζι έλα να πάμε να πιάμε τζιαι πεθύμησά τους τζι εγώ!
...μόλις φτιαχτεί η βάρκα!
Κυριακή μιας τζε έταξα βόλτα της Γεωργίας επίαμεν τζε λίον στους χάνους. Εφκαλάμεν την τιανιά μας τζε σήμερα θα τους κάμω τιανητούς :drool: :drool: :drool:
Έρκουμαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!![/quote]

Κόπιασε :D[/quote]

εν πάω πουθενά αν δεν φτιάξω τα της βάρκας πρώτα!!!!

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: ΤΙ ΨΑΡΙ ΕΙΝΑΙ?

Post by christos nic »

Γεια σας φιλοι..
αγορασμενα απο ψαραγορα λεγοντας ο πωλητης οτι ειναι μπαρπουνια..
η γευση τους ομως δεν εμειαζε με μπαρπουνια :roll: και θελω την γνωμη σας..
μηπως ειναι κουτσομουρες που ειναι συγγενικο του μπαρπουνιου δεν τα ξεχωριζω και δεν εχει και τοσο καλη γευση??
παντος ηταν αγευστο ψαρι οπως τα ασσερα τελια :) !
. 0745.jpg
. 0745.jpg (72.01 KiB) Viewed 3135 times

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: ΤΙ ΨΑΡΙ ΕΙΝΑΙ?

Post by Στάθης »

Είναι μπαρμπούνια, όχι κουτσομούρες.
Οι κουτσομούρες,όπως υποδηλώνει το όνομα τους, έχουν κοφτό μέτωπο.

Image
no whey no gain

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: ΤΙ ΨΑΡΙ ΕΙΝΑΙ?

Post by plenom'metatopsarem? »

τα μπαρμπούνια να τα προσέχετε!
Τα μάτια να είναι καθαρα, τα βράγχια κόκκινα και το χρώμα ζωηρό! Αν δείτε τον ιχθυοπώλη να ρίχνει νερό πάνω τους για να γυαλίζουν... απομακρυνθείτε! Προτιμήστε πιο μικρό μπαρμπούνι αν θα αγοράσετε παρά μεγάλο! Πάγος...απαραίτητος!

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: ΤΙ ΨΑΡΙ ΕΙΝΑΙ?

Post by christos nic »

ευχαριστω παιδια!!!
εχεις απολυτο δικαιο φιλε για την αναγνωριση των φρεσκων μπαρπουνιων και γενικα για φρεσκα ψαρια να προσθεσω και εγω πως επισης ελενχουμε την σαρκα να μην ειναι μαλακη(οταν κραταμε το ψαρι απο την μια ακρια να μην λυγιζει πολυ και τα λεπια να μην βγαινουν ευκολα)καποιοι εβαζαν ακομη και βαζελινι στα ματια των ψαριων για να γιαλυζουν και να ξεγελανε τον πελατη..
αυτο που με εκαμε να αμφιβαλω για το αν ειναι μπαρπουνια ειναι η γευση τους που οσες φορες εφαγα προηγουμενος ηταν υπεροχη..τωρα τι εγινε με αυτα δεν γνωριζω :think: μπορει να ειναι και εισαγωμενα και ημικατεψυγμενα και πωλουνται για φρεσκα στην τελικη..
τα συγκεκριμενα στην φοτο ηταν μια ωρα στο λεμονι(γι αυτο θολωσαν τα ματια ετσι) και χωρις λεπια(τα καθαρισα) :)
η αρχικη τους κατασταση ηταν καλυτερη :)
απο γευση ομως ασσιερα πραγματικα :D !

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: ΤΙ ΨΑΡΙ ΕΙΝΑΙ?

Post by MariosK »

Φίλε δεν είμαι σίγουρος αν φταίει το ότι τα είχες μια ώρα στο λεμονί, πάντος εγώ αποφεύγω το. Δεν βάλλω λεμόνι ούτε στις μαρινάδες και ούτε και στο λάδομα πριν και κατά το ψήσιμο του ψαριού γιατί επρόσεξα ότι σκλερινίσκει το. Λεμόνι βάλλω μόνο μετά που θα ψηθεί το ψάρι. Δοκίμασε την επόμενη φορά να μαρινάρεις με λάδι και λίγο σκόρδο και ότι άλλα μπαχαρικά θέλεις παρά λεμόνι.

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: ΤΙ ΨΑΡΙ ΕΙΝΑΙ?

Post by plenom'metatopsarem? »

MariosK wrote:Φίλε δεν είμαι σίγουρος αν φταίει το ότι τα είχες μια ώρα στο λεμονί, πάντος εγώ αποφεύγω το. Δεν βάλλω λεμόνι ούτε στις μαρινάδες και ούτε και στο λάδομα πριν και κατά το ψήσιμο του ψαριού γιατί επρόσεξα ότι σκλερινίσκει το. Λεμόνι βάλλω μόνο μετά που θα ψηθεί το ψάρι. Δοκίμασε την επόμενη φορά να μαρινάρεις με λάδι και λίγο σκόρδο και ότι άλλα μπαχαρικά θέλεις παρά λεμόνι.
έχει απόλυτο δίκαιο ο ΜάριοΚ ρε Χρίστο! Το λεμόνι σκληραίνει το ψάρι! Απόφευγέ το! Αν είναι και τηγανητό εγώ προτιμώ να μην του ρίξω ούτε μετά λεμόνι γιατί γίνεται όπως τη λάσπη! προτιμώ να ρίχνω λίγο ξύδι αν θέλω κάτι να ρίξω πάνω τους(αρκετοί επαγελματίες ψαράδες κάνουν το ίδιο).
Σωστή η παρατήρησή σου για το ότι δεν πρέπει η σάρκα να είναι μαλακή!

Sorkomanis
Posts: 436
Joined: Mon Nov 01, 2010 12:38 pm
Location: Λευκωσία

Re: ΤΙ ΨΑΡΙ ΕΙΝΑΙ?

Post by Sorkomanis »

MariosK wrote:Φίλε δεν είμαι σίγουρος αν φταίει το ότι τα είχες μια ώρα στο λεμονί, πάντος εγώ αποφεύγω το. Δεν βάλλω λεμόνι ούτε στις μαρινάδες και ούτε και στο λάδομα πριν και κατά το ψήσιμο του ψαριού γιατί επρόσεξα ότι σκλερινίσκει το. Λεμόνι βάλλω μόνο μετά που θα ψηθεί το ψάρι. Δοκίμασε την επόμενη φορά να μαρινάρεις με λάδι και λίγο σκόρδο και ότι άλλα μπαχαρικά θέλεις παρά λεμόνι.
Συμφωνώ :handgestures-thumbup: Είτε τηγανητά είτε στα κάρβουνα το ψάρι ψήνω το χωρίς τίποτα πάνω του. Sause και αυτά μετά το ψήσιμο. Εγώ προσωπικά τρώω το τέλεια σκέτο
Πείτε ΌΧΙ στις μαλάγρες, μπασμούς και ψαροτροφες:)

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: ΤΙ ΨΑΡΙ ΕΙΝΑΙ?

Post by plenom'metatopsarem? »

Sorkomanis wrote:
MariosK wrote:Φίλε δεν είμαι σίγουρος αν φταίει το ότι τα είχες μια ώρα στο λεμονί, πάντος εγώ αποφεύγω το. Δεν βάλλω λεμόνι ούτε στις μαρινάδες και ούτε και στο λάδομα πριν και κατά το ψήσιμο του ψαριού γιατί επρόσεξα ότι σκλερινίσκει το. Λεμόνι βάλλω μόνο μετά που θα ψηθεί το ψάρι. Δοκίμασε την επόμενη φορά να μαρινάρεις με λάδι και λίγο σκόρδο και ότι άλλα μπαχαρικά θέλεις παρά λεμόνι.
Συμφωνώ :handgestures-thumbup: Είτε τηγανητά είτε στα κάρβουνα το ψάρι ψήνω το χωρίς τίποτα πάνω του. Sause και αυτά μετά το ψήσιμο. Εγώ προσωπικά τρώω το τέλεια σκέτο
Έχουμε τις ίδιες...γευστικές προτιμήσεις! :)
Αν και ψητό...βάζω λαδολέμονο και ρίγανη είναι η αλήθεια!
Αλλά με ΤΙΠΟΤΕ σκόρδο! Τέλοσπάντων κάτι ιδέες που έχουν μερικοί μερικοί!...

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: ΤΙ ΨΑΡΙ ΕΙΝΑΙ?

Post by plenom'metatopsarem? »

plenom'metatopsarem? wrote:
Sorkomanis wrote:
MariosK wrote:Φίλε δεν είμαι σίγουρος αν φταίει το ότι τα είχες μια ώρα στο λεμονί, πάντος εγώ αποφεύγω το. Δεν βάλλω λεμόνι ούτε στις μαρινάδες και ούτε και στο λάδομα πριν και κατά το ψήσιμο του ψαριού γιατί επρόσεξα ότι σκλερινίσκει το. Λεμόνι βάλλω μόνο μετά που θα ψηθεί το ψάρι. Δοκίμασε την επόμενη φορά να μαρινάρεις με λάδι και λίγο σκόρδο και ότι άλλα μπαχαρικά θέλεις παρά λεμόνι.
Συμφωνώ :handgestures-thumbup: Είτε τηγανητά είτε στα κάρβουνα το ψάρι ψήνω το χωρίς τίποτα πάνω του. Sause και αυτά μετά το ψήσιμο. Εγώ προσωπικά τρώω το τέλεια σκέτο
Έχουμε τις ίδιες...γευστικές προτιμήσεις! :)
Αν και ψητό...βάζω λαδολέμονο και ρίγανη είναι η αλήθεια!
Αλλά με ΤΙΠΟΤΕ σκόρδο! Τέλοσπάντων κάτι ιδέες που έχουν μερικοί μερικοί!...
α!!! τωρά πρόσεξα το μετάτο ψήσιμο!!! Σωστόοοος!

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: ΤΙ ΨΑΡΙ ΕΙΝΑΙ?

Post by christos nic »

plenom'metatopsarem? wrote:
MariosK wrote:Φίλε δεν είμαι σίγουρος αν φταίει το ότι τα είχες μια ώρα στο λεμονί, πάντος εγώ αποφεύγω το. Δεν βάλλω λεμόνι ούτε στις μαρινάδες και ούτε και στο λάδομα πριν και κατά το ψήσιμο του ψαριού γιατί επρόσεξα ότι σκλερινίσκει το. Λεμόνι βάλλω μόνο μετά που θα ψηθεί το ψάρι. Δοκίμασε την επόμενη φορά να μαρινάρεις με λάδι και λίγο σκόρδο και ότι άλλα μπαχαρικά θέλεις παρά λεμόνι.
έχει απόλυτο δίκαιο ο ΜάριοΚ ρε Χρίστο! Το λεμόνι σκληραίνει το ψάρι! Απόφευγέ το! Αν είναι και τηγανητό εγώ προτιμώ να μην του ρίξω ούτε μετά λεμόνι γιατί γίνεται όπως τη λάσπη! προτιμώ να ρίχνω λίγο ξύδι αν θέλω κάτι να ρίξω πάνω τους(αρκετοί επαγελματίες ψαράδες κάνουν το ίδιο).
Σωστή η παρατήρησή σου για το ότι δεν πρέπει η σάρκα να είναι μαλακή!
ευχαριστω θα δοκιμασω οσα λετε..καπου ξανακουσα για αποφυγη στο λεμονι πριν το ψησιμο και γενικα τα πολλα πολλα που αποφευγετε να βαζετε του ψαριου!

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”