Χαπι για ναυτια..

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
Post Reply
User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Χαπι για ναυτια..

Post by AggelosLRK »

Υπαρχει κανενα μασκαραλικι για την ναυτια?δεν με πιανει σε βαθμο που να ανυσηχω,ειναι μοναχα ενοχλητικο αλλα ως τωρα οποιον εβαλα πανω ταισε εμετους τα ψαρια :lol:
εκτος απο τα αυτονοητα (οχι αλκοολ,φαγητο κτλ) υπαρχει κατι δραστικο?φανταζομαι λιγο πολυ ολοι εχουνε αναλογες εμπειριες

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Χαπι για ναυτια..

Post by chrysanthos9 »

θελω και εγω ρε φιλε γιατι αμαν παω καποτε με τον θειο μου δινετε το στομαχι μου κομπους :x
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Χαπι για ναυτια..

Post by admin »

υπάρχουν κάτι βραχιολάκια που πιέζουν κάτι σημεία στον καρπό σου και κάνουν λένε. Τουλάχιστο ψυχολογικά βοηθούν

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Χαπι για ναυτια..

Post by MariosK »

Aggele ενα ελαφρύ πρωινό με καπίρες βοηθά πολλά. Επίσης υπάρχουν χάπια στα φαρμακεία, δραμαμίνες. Όσο για τα βραχιολάκια όποιος μπει μες την βάρκα φωρώ του τα αλλά δεν είναι τόσο δραστικά όσο το χάπι, μάλλον περισσότερο ψυχολογικά βοηθούν όπως είπεν και ο Άριστος.

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Χαπι για ναυτια..

Post by fISHANDCHIPS »

Να είναι ξεκούραστος με ελαφρή φαγητό ... καμια βουτια μέσα μεσα να ΄φέρνεις τον νου σου και ακομα λίγες ώρες να συνηθήσεις ... όσο για τους υπόλοιπούς επιβάτες ... εκπαίδευσε 2-3 και κανεί :D
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Χαπι για ναυτια..

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Αγγελε σε χαιρετω και σε καλωσοριζω στον μαγικο κοσμο του Κυπραιου του ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΥ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Εκτος απο τα αλλα ειδη Πρωτων Βοηθειων που πρεπει απαραιτητα να εχεις στο σκαφος, τα χαπια για την ναυτια ειναι ενα απο τα πλεον σημαντικα.
Προσωπικα δεν θα σου συστηνα Ημιμετρα αλλα κατι ΔΡΑΣΤΙΚΟ, αλλα και που δεν επηρεαζει το ατομο που το παιρνει με ζαλαδες και υπνηλια.
Αν ελθης μαζι μας αποψε για καθετη, φιλοι ξεφιλοι, θα απαιτησω να παρης μιση ωρα πριν ξεκινησουμε ενα η δυο MOTILIUM.
Τα χρησιμοποιω απο την εποχη που καταργηθηκε το Medramine και δεν ειχα ποτε μου προβλημα.
Α!!!!! Και για να μην ξεχασω, μου το συστησε ο Φαρμακοποιος μου που ειναι ενας Λεβεντης :clap: :clap:

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Χαπι για ναυτια..

Post by AggelosLRK »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Αγγελε σε χαιρετω και σε καλωσοριζω στον μαγικο κοσμο του Κυπραιου του ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΥ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Εκτος απο τα αλλα ειδη Πρωτων Βοηθειων που πρεπει απαραιτητα να εχεις στο σκαφος, τα χαπια για την ναυτια ειναι ενα απο τα πλεον σημαντικα.
Προσωπικα δεν θα σου συστηνα Ημιμετρα αλλα κατι ΔΡΑΣΤΙΚΟ, αλλα και που δεν επηρεαζει το ατομο που το παιρνει με ζαλαδες και υπνηλια.
Αν ελθης μαζι μας αποψε για καθετη, φιλοι ξεφιλοι, θα απαιτησω να παρης μιση ωρα πριν ξεκινησουμε ενα η δυο MOTILIUM.
Τα χρησιμοποιω απο την εποχη που καταργηθηκε το Medramine και δεν ειχα ποτε μου προβλημα.
Α!!!!! Και για να μην ξεχασω, μου το συστησε ο Φαρμακοποιος μου που ειναι ενας Λεβεντης :clap: :clap:
Δηλαδη Ευανθη μου θα παω στο φαρμακειο και θα ζητησω Motilium?κατι δραστικο θελω και εγω,σιγουρα πραγματα γιατι οταν μπεις μεσα δεν ειναι και το καλυτερο πραγμα να ξαναμπαρκαρεις τους ζαλισμενους

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Χαπι για ναυτια..

Post by AggelosLRK »

Το επιασα και συμπιπτει και με τα φαρμακα που παιρνω για το στομαχι μου ετσι και αλλιως :D αν δεν δουλεψει θα γυρεψω αλλα.

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Χαπι για ναυτια..

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Καλη σου μερα Αγγελε :)
Πανω στην βαρκα εχω ακομα ενα κουτι χαπια για την ναυτια. Ειναι τα BONINE τα οποια εφερα απο την West Marine. Τα ξεχασα λιγο διοτι μεχρι σημερα δεν τα εχω χρησιμοποιηση σε μενα ειτε σε επιβατη, οποταν δεν μπορω να σου πω αν ειναι καλα η οχι.
Παντως κατα συμπτωση, χθες το βραδυ, βγηκα για φαγγρια με εναν φιλο, και μετα απο πολλα χρονια επαθα ναυτια :oops: :oops: :oops:
Μην ρωτας για ψαρια διοτι κακως βγηκαμε με ετσι συνθηκες :shifty:

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Χαπι για ναυτια..

Post by AggelosLRK »

α παναγια μου!επιασε σε το ματι μου :shock: θα πιαω και πιο δυνατα για ναυτια γιατι το φουσκωτο ειναι φουσκωτο...κουναει σαν βαρκα εστω και με τριαρι.. :lol:
αν και η θαλασσα τις τελευταιες μερες δεκελεια ειναι συνεχεια λογκα

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Χαπι για ναυτια..

Post by fISHANDCHIPS »

Η φιμπερ γκλας σουζει σε παραπάνω νομίζω
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Χαπι για ναυτια..

Post by MariosK »

fISHANDCHIPS wrote:Η φιμπερ γκλας σουζει σε παραπάνω νομίζω
Λογικά ναι γιατί το φουσκωτό έχει παραπάνω επιφάνεια πάνω στο νερό, βασικά εν σαν πλατφόρμα, οπότε γλιτώνεις αρκετό σούσμα.

petrosc
Posts: 1
Joined: Tue Aug 24, 2010 11:23 am

Re: Χαπι για ναυτια..

Post by petrosc »

re file zita sto farmakeio xapia pou periexoun tin ousia Moxastine Theoclate . Ine poly apotelesmatika, perneis 1 xapi 25mg 30-60 lepta prin apo to taxidi (aftokinito, varka, ptisi) kai kathe 3 ores miso mexri ena xapi gia na kratiseis to farmako sto aima sou kata ti diarkeia tou taxidiou
Elpizw na voithisa

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”