Αισθήματα..... περί ψαρέματος

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Αισθήματα..... περί ψαρέματος

Post by angiec »

Θα πρέπει να ειδοποιήσω κάποιους επειδή είναι σπάνιο είδος :?:

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Αισθήματα..... περί ψαρέματος

Post by angiec »

angiec wrote:Θα πρέπει να ειδοποιήσω κάποιους επειδή είναι σπάνιο είδος :?:
Αν ενδιαφέρεται κάποιο μουσείο θαλάσσιας ζωής θα μπορούσα να πάω σήμερα να την πάρω (αν είναι στην θέση που την άφησα) .Αν υπάρχει τηλέφωνο ...CyBasser :?: :? η κανείς άλλος :?: : Απαντήστε μου γρήγορα για να έχω το χρόνο να πάω.

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Αισθήματα..... περί ψαρέματος

Post by (CyBasser) »

Angie, αυτή την στιγμή δεν υπάρχει΄κάτι που να μπορείς να κάνεις. Από την στιγμή που το χελωνάκι είναι νεκρό, και δεν έχουμε απόδειξη ποιός το σκότωσε...

Δυστυχώς όπως προανάφερα από το ΤΑΘΕ δεν νομίζω να συνεχιστούν ενέργειες για την προστασία των χελώνων, και ν αι, είναι σπάνια και εξαιρετικής σημασίας όχι μόνο για την Κύπρο, αλλά για όλη την Μεσόγειο.

Όμως, θέλει άτομα με όραμα και θέληση.... Τώρα, να σου πώ για μουσεία... Δεν έχω ιδέα...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Αισθήματα..... περί ψαρέματος

Post by angiec »

Από το πρωί πήρα διάφορους τηλέφωνο .Μου είπαν από το τμήμα Αλιείας ότι θα στείλουν κάποιον να το πάρει για κανένα μουσείο γιατί όντως είναι σπάνια,επίσης πήρα και τον Κ.Ο.Τ και θα τηλεφωνίσουν και αυτοί να τούς το αναφέρουν.

haris
Posts: 70
Joined: Sun Jul 04, 2010 12:03 pm

Re: Αισθήματα..... περί ψαρέματος

Post by haris »

Καλημέρα σε όλους,
Χαίρομαι ιδιαίτερα που υπάρχη ευαισθητοποίηση απο μερικούς σε τέτοια θέματα.
Εργάζομαι στις Βρεττανικές Βάσεις Ακρωτηρίου στον τομέα περιβάλλοντος. Ειμαι έκτακτος και το συμβόλαιο μου τελειώνει σύντομα, παρόλα αυτά όμως θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι στις περιοχές των βάσεων μαζεύουνε καθημερινά πληροφορίες για χελώνες και υπάρχουν και διάφορες μελέτεσ για τους πληθησμους στην περιοχή. Επίσεις 2 υπαλλήλοι περιπολούνε τακτικά τισ παραλιες των βάσεων λεμεσού για νεκρέσ χελώνεσ και φέτος ειναι αρκετά πιο μεγάλος ο αριθμός τους.
Θα ήθελα να παρακαλέσω όσους φυσικά ενδιαφέροντε, να μας ενημερώνουν για εντοπισμό χελώνων στην περιοχή. Νεκρών ή Ζωντανών. Μπορείτε να με ενημερώνετε μέσο ΠΜ αν δεν θέλετε να προδίδετε τισ περιοχές που πάτε ψάρεμα. Μετα απο λίγεσ μέρες που τελειώνει το συμβόλαιο μου θα σας ενημερώσω με τα τηλέφωνα των υπεύθηνων τησ περιοχής για τα θέματα των χελώνων, ετσι ώστε να μπορειτε να επικεινωνητε σε τέτειεσ περιπτώσεις.
Οποιεσδήποτε πληροφορίες ειναι χρήσιμες και ευπρόσδεκτες, και θα χαρώ αν μπορεί ο καθένας να βοηθήσει.
Ευχαριστώ

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Αισθήματα..... περί ψαρέματος

Post by christos nic »

Costass wrote:φιλε χριστό, οι μονο έπιασα το τμήμα αλιείας έτυχε να μείνω μεσοπέλαγα για ώρες περιμένοντας να εμφανιστεί κάποιος,ακόμα περιμένω... δυστυχώς όσο παράξενο tze αν σου φαίνεται είναι σχεδόν συνηθισμένο να θωρούμε χελώνες tze δελφίνια πολλές φορες με εμφανές ολοκάθαρα σημάδια από δίχτυα,χοντρά παραγάδια προπέλες κάποτε παιγμένα με κυνηγετικά πας την κελλέ,για ποίαν υποψία μιλάς εν "εκαταλαβα"..? διαδικασίες υπάρχουν tze dame αλλα ποιος nomizizs θέλει να αναλάβει έτσι δουλειά? ξέροντας ποιος ευθύνεται αλλα χωρίς να μπορεί να το απόδειξη? tze το τμήμα al. ξέρει tze η αστυνομία ξέρει tze οποιος κάμνει πολλές ώρες στη θάλασσα με βάρκα κςέρι..μακάρι να ήταν τόσο απλά τα πράματα tze με ένα λεπτό να "γινετουν" η δουλειά.
φιλε..σεβαστη η εμπειρια σου που τους καλεσες και δεν ανταποκριθηκαν ομως δεν σημαινη πως δεν πρεπει να καλουμε τα αρμοδια τμηματα σε τετοιες περιπτωσεις..
θελω να πιστευω πως μες τουτο τον τοπο υπαρχουν η θα υπαρξουν καποια στιγμη ανθρωποι που τιμουν η θα τιμησουν καποια στιγμη την στολη που φορουν ολο καμαρι και το αξιωμα που αποκτησαν..
προσπαθουμε να παμε μπρωστα και οχι πισω ελπιζοντας οτι θα τα καταφερουμε καποια στιγμη..
ποτε δεν παρεταμε τα οπλα..
δεν μου φενεται καθολου παραξενο και το γνωριζω οτι ειναι συνηθισμενο αυτο το θεαμα στις θαλασσες ομως παραλληλα και τραγικο!
την υποψια την αναφερα γιατι οταν εντοπισουμε νεκρο ζωο δεν σημαινη απαραιτητα οτι ειναι και σκοτωμενο απο ανθρωπο υπαρχουν πολλες πιθανες αιτιες οσο και αν ειμαστε βεβαιοι τι το προκαλεσε..θα πρεπει να διερευνηθουν απο ειδικους τετοια φαινομενα παρατηροντας την συχνοτητα θανατων και πολλες αλλες παραμετρους..
το 1 λεπτο το αναφερα γιατι τοσος χρονος χρειαζεται για να παρουμε ενα τηλ και να πουμε το περιστατικο και την περιοχη μονο καλο θα καμουμε..απο εκει και περα αν θα γινουν οι απαραιτητες διαδικασιες για διερευνηση του περιστατικου ειναι θεμα που μας αφορα ολους και θα το κερδισουμε μονο με πολλες προσπαθιες δυστηχος..
η πραγματικοτητα δυστηχος στην κυπρο οπως και εγω πιστευω ειναι αυτη που αναφερε ενα μελος στο φορουμ σε ενα αλλο θεμα
<<τουτη η χωρα εν βλεπω να πηγαινει καπου σχετικα με την προστασια της φυσης και της αγριας ζωης.
Καποιος φιλος μου ειπε οτι ειμαστε ενα σκαλι χειροτεροι που τους 'μουλλαες'.. >>

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Αισθήματα..... περί ψαρέματος

Post by angiec »

Κοντά στο μεσημέρι με πήραν 2 φορές τηλέφωνο από το λιμανάκι πού βρήκαμε την χελώνα , άτομα του τμήματος Αλιείας, με αποτέλεσμα να μην την βρούν.Σημασία έχει ότι ανταποκρίθηκαν άμεσα.Και όμως κάπου υπάρχουν άτομα με θέληση.

leshi cy
Posts: 443
Joined: Fri Oct 29, 2010 2:53 pm
Location: marios larnaca http://furnituretown.com.cy/
Contact:

Re: Αισθήματα..... περί ψαρέματος

Post by leshi cy »

σύμφωνο με όσα λάλης φιλε μου σιούρα εν πρέπει να σταματήσουμε να "ιπερασπιζουμαστε" τούτο που "αγαπουμεν" tze σιούρα αίσχη που κάμνουν την δουλειά τους tze καλά μάλιστα εν είμαι απόλυτος. αν ευρύς ένα τρόπο να τιμωρούνται τούτοι που τα κάμνουν pe μου τον tze μένα. "εξαναιδες" επαγγελματία να τιμωρείται????

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Αισθήματα..... περί ψαρέματος

Post by angiec »

leshi cy wrote:αν ευρύς ένα τρόπο να τιμωρούνται τούτοι που τα κάμνουν pe μου τον tze μένα. "εξαναιδες" επαγγελματία να τιμωρείται
Γι αυτό θα πρέπει στις 2 Μαρτίου να είμαστε ΟΛΟΙ (ΌΧΙ 5-10-20) στην Πρώτη Γενική Συνέλευση για να τους δούμε να τιμωρούνται.

Costass
Posts: 112
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:43 am
Location: cy

Re: Αισθήματα..... περί ψαρέματος

Post by Costass »

γενική "σινελεfσι" για πιο θέμα tze που??? λεπτομέρειες??

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Αισθήματα..... περί ψαρέματος

Post by angiec »

Costass wrote:γενική "σινελεfσι" για πιο θέμα tze που??? λεπτομέρειες??
Πρώτος επίσημος Σύνδεσμος Ερασιτεχνικής Αλιείας από Ακτή και Διατήρηση της Θαλάσσιας Ζωής στο κέντρο Βασιλική στη Χοιροκιτία στις 20.00μ.μ.

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Αισθήματα..... περί ψαρέματος

Post by angiec »

:oops: :oops: :oops: :oops:
Είμαι πολύ τσαντισμένη :oops: :oops: :oops: γιατι ορισμένα άτομα και μέλη του φόρουμ ποστάρουν στο fb ..φώτο με ψάρια πολύ μικρά .......και μάλιστα με καμάρι.....γιατί έτσι τους εκατέβηκε !!!!!Και όταν έγινε μια μικρή παρατήρηση ο ένας μου απάντησε με ......πολύ άσχημα λόγια .........και ο άλλος με αγνώησε απαντώντας μου εεεεεε πόσες φορές να πηαίννω και να μην πιάννω...........ΚΡΙΜΑ !!!!!!!!!!Να προσπαθείς να τους εξηγήσεις την καταστροφή που κάνουν και όσπου να μεγαλώσουν εν θα έχει καθόλου ψάρι :oops: :oops: Ωρες -ωρες ...δεν ξέρω αν είναι καλό να κάνουμε τα σεμινάρια ..........να τα παρακολουθούν .......και να εξακολουθούν τα δικά τους !!!!!!!! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: Αισθήματα..... περί ψαρέματος

Post by COTSIOS80 »

angiec wrote::oops: :oops: :oops: :oops:
Είμαι πολύ τσαντισμένη :oops: :oops: :oops: γιατι ορισμένα άτομα και μέλη του φόρουμ ποστάρουν στο fb ..φώτο με ψάρια πολύ μικρά .......και μάλιστα με καμάρι.....γιατί έτσι τους εκατέβηκε !!!!!Και όταν έγινε μια μικρή παρατήρηση ο ένας μου απάντησε με ......πολύ άσχημα λόγια .........και ο άλλος με αγνώησε απαντώντας μου εεεεεε πόσες φορές να πηαίννω και να μην πιάννω...........ΚΡΙΜΑ !!!!!!!!!!Να προσπαθείς να τους εξηγήσεις την καταστροφή που κάνουν και όσπου να μεγαλώσουν εν θα έχει καθόλου ψάρι :oops: :oops: Ωρες -ωρες ...δεν ξέρω αν είναι καλό να κάνουμε τα σεμινάρια ..........να τα παρακολουθούν .......και να εξακολουθούν τα δικά τους !!!!!!!! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Αυτη ειναι η Κυπρος και αυτοι ειμαστε δυστυχως.
Δεν ειναι τυχαιο το οτι φτασαμε δαμε που φτασαμε.
Ειμαστε παρτακηδες και εξυπνοβλακες και νομιζουμε οτι μπορουμε να κοροιδευουμε τους αλλους.
Δεν πειραζει ομως... αργα η γρηγορα φαινεται ποιος ειναι ο καθενας..
Ditch the bitch and let's go fishing!

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”