Δολωμα κιουρτου

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
Post Reply
aaaa12
Posts: 42
Joined: Fri Jul 02, 2010 8:13 am
Location: Λευκωσία

Δολωμα κιουρτου

Post by aaaa12 »

Ξερει κανενας πως δολωνουμαι κιουρτο??τι βαλλουμαι μεσα(για σορκους και μελανουρια)??

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Δολωμα κιουρτου

Post by marios »

Kανε μια ζύμη σχετικά σφιχτή και βάλε την μέσα στην σκάρκα...δοκίμασε με ζύμη από ψωμί , αλεύρι, σαρδέλα αλεσμένη,στα καταστήματα πουλάνε και μαλακρες τυριού κτλ..για σορκους και μελανουρια απόφυγε την ψαροτροφη..
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

aaaa12
Posts: 42
Joined: Fri Jul 02, 2010 8:13 am
Location: Λευκωσία

Re: Δολωμα κιουρτου

Post by aaaa12 »

φιλε εψαξα και δεν βρηκα αλεσμενες σαρδελλες, βρηκα ομως φιλλετα(να βαλω)??

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Δολωμα κιουρτου

Post by caveman »

Πιάσε ένα κιλό τσαρτέλλες ή ότι άλλο ψάρι έβρεις τζαι άλεστες εσύ μες το μπλέντερ.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

pavlos_agianapitis
Posts: 178
Joined: Fri Apr 09, 2010 11:16 pm
Location: AGIA NAPA

Re: Δολωμα κιουρτου

Post by pavlos_agianapitis »

Γλιστιρία ολάν...μαζι με ζύμη :handgestures-thumbup:
IΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ HATE ΚΟΥΝΕΛΟΥΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Δολωμα κιουρτου

Post by chrysanthos9 »

γλιστριαν ρε φιλε αν βαλεις ζυμες κτλ θα γεμωσεις μυλοποθκιες δοοκιμασμενο :doh:
Rememper always someone waiting for you at home

pavlos_agianapitis
Posts: 178
Joined: Fri Apr 09, 2010 11:16 pm
Location: AGIA NAPA

Re: Δολωμα κιουρτου

Post by pavlos_agianapitis »

:naughty: Εν μου ξανα έτιχε...

Με γλιστιρια και ζύμη επιασα σκαρους μελανουρες,σορκους,κουρκουνες,λια οχταποδκια και ο ξαερφος μου τζαι σμέρνα(φυσικά σμέρνες και οχταποδια εφαν τα ψαρκα που ήταν μέσα).

Το καλό με τη σκαρκα είναι ότι εν πιάνεις ψαρουκια αλλα εν να τσιμπουρίσουν...

Εγώ στερεώνω της ζύμες κ.τ.λ. με ξερό καλάμι
IΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ HATE ΚΟΥΝΕΛΟΥΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Δολωμα κιουρτου

Post by chrysanthos9 »

μπορει να εχεις δικαιο ρε φιλε παντως εμενα εγεμωναν μυλοποθκιες :lol:
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
SiliS
Posts: 288
Joined: Tue Jan 29, 2008 10:54 am
Location: Λαρνακα
Contact:

Re: Δολωμα κιουρτου

Post by SiliS »

Το καλυτερο σκαρκομαστρο που ειδα, και αποτελεσματα, οταν εφεφκε με το μπανιουι του που το λιμανακι της Αλαμινου ηταν σαν να εφεφκε ο μαναβης της γειτονιας :shock: Μαρουλια, γλυστιρια, ροκκα...μια φορα ειδα τζαι ρεπανακια :o :lol: :lol:
I d rather be fishing!!!

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: Δολωμα κιουρτου

Post by andrea5 »

ρε παιδια συγνωμη ,αλλα εγω απο οτι ξερω τα ψαρκα πρεπει να τα ταισεις στον τοπο που εν να βαλεις την σκαρκα σου για να μαθουν να τρων το δολωμα τζιαι να εν τζιαμε μαζεμενα να μπουν μεσα ,γινετε τζιαι χωρις ταισμα ? παντως εγω μια φορα που εβαλα με γλυστηριδα εν επια τιποτε :D

User avatar
SiliS
Posts: 288
Joined: Tue Jan 29, 2008 10:54 am
Location: Λαρνακα
Contact:

Re: Δολωμα κιουρτου

Post by SiliS »

Απ οτι ξερω το καλυτερο ειναι οτι και να "δολωσεις" εν καλα για λιγο καιρο να τα καμνεις σε μια μιση σκαρκα, χωρις το πανω μερος για να μαθουν και να ξεθαρρεψουν πρωτα.
I d rather be fishing!!!

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Δολωμα κιουρτου

Post by Giorkos »

SiliS wrote:Απ οτι ξερω το καλυτερο ειναι οτι και να "δολωσεις" εν καλα για λιγο καιρο να τα καμνεις σε μια μιση σκαρκα, χωρις το πανω μερος για να μαθουν και να ξεθαρρεψουν πρωτα.

τζαι για τούντο λόγο, οι θάλασσες πόξω πόξω εγεμώσαν με τα προστατευτικά 'ττέλια' των ανεμιστήρων :twisted: :twisted: :twisted:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

bam bam
Posts: 54
Joined: Wed Jul 14, 2010 4:58 pm

Re: Δολωμα κιουρτου

Post by bam bam »

SiliS wrote:Το καλυτερο σκαρκομαστρο που ειδα, και αποτελεσματα, οταν εφεφκε με το μπανιουι του που το λιμανακι της Αλαμινου ηταν σαν να εφεφκε ο μαναβης της γειτονιας :shock: Μαρουλια, γλυστιρια, ροκκα...μια φορα ειδα τζαι ρεπανακια :o :lol: :lol:
φιλε τζε εγω την τελευταια φορα που επια εβαλα Μαρουλλια, Γλυστιρια και 1 κλατσο με Τροφη διμεννο στο ττελλιν (τσαρτελα τζε στερεαν) και επιασα 2 σκαρους...την επομενην εβαλα μονον γλυστηριαν λιγην, διμμενιν τζε τζινιν παστο ττελλιν τζε κλατσο τζε επιασα εναν σκαρο...:)

στην δευτερα φορα εσειρνα τζε πασμον αλλα μονο ενα επιαμεν....

aaaa12
Posts: 42
Joined: Fri Jul 02, 2010 8:13 am
Location: Λευκωσία

Re: Δολωμα κιουρτου

Post by aaaa12 »

εγω εβαλα εχτες ζυμη με αλεσμενα ψαρουθκια και εν επια τιποτε...ο τοπος που την εβαλα εν πολλα καλος εχει καμποσο ψαρι αλλα εν επια τιποτε
Αν μπορει κανενας να μου πει πιο συγκεκριμενα πραματα για δολωμα...πως να το τοποθετω...ποσην ωρα να την αφηννω κτλπ

bam bam
Posts: 54
Joined: Wed Jul 14, 2010 4:58 pm

Re: Δολωμα κιουρτου

Post by bam bam »

aaaa12 wrote:εγω εβαλα εχτες ζυμη με αλεσμενα ψαρουθκια και εν επια τιποτε...ο τοπος που την εβαλα εν πολλα καλος εχει καμποσο ψαρι αλλα εν επια τιποτε
Αν μπορει κανενας να μου πει πιο συγκεκριμενα πραματα για δολωμα...πως να το τοποθετω...ποσην ωρα να την αφηννω κτλπ
εμενα ειπαν μου δκιο καλοι ψαραες πανω κατω τα ιδια καπως διαφοροποιημενα....

ο ενας ειπε μου γεμωστο μαρουλλια, γλυστηρια τζε 1 κλατσο με Τσαρτελλα (Cebasa) τζε ξερην τροφη, διμενο μεσα παστα τελλουθκια....τιποτε αλλο...
(ειχα το που την νυχτα ως την αλλη μερα τζε επιασα 2 σκαρους το πρωι)

ο αλλος ψαρας ειπε μου (τζε συγγενης) να δισω 2-3 ματσες γλυστηριαν μαζι και μετα να τες δισω μεσα...τζε τροφη ...(ειπα του για την κλατσα τζε ειπε μου αα εν οκ εννα καμνει παλε) ...ειπε μου επισης να ταιζω πουπανω τζε καθε κανενα 15λεπτο να τσεκκαρω.......

(εβαλα το που πρωι τζε ως το μεσιμερην επιασα 1 σκαρο)

εντομεταξυ σημειωσε...ο πρωτος ψαρας μου ειπε εν οκ να το βαλεις που νυχταν.....ο 2ος ψαρας μου ειπε ΟΧΙ νυχτα γιατι εν βλεπουν να μπουν μεσα)

επισης μπορεις να δεις αυτο το VIDEO....δεν βλεπω να εχει κατι μεσα τουτος....ξερει κανενας γιατι δεν βαζει τιποτε μεσα αυτος ???


Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”