Τρατες!!!!!!!

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Τρατες!!!!!!!

Post by Giorkos »

Giorkos wrote:Καλημέρα κοπέλλια,

έκατσα τωρά πρωί πρωί με το φραπε μου τζαι εξαναθκιάβασα τα ποστ για τες τράτες που την αρχή....για να καταλάβω ακριβώς τι γίνεται, ή θα γίνει....

Δεν έφκαλα άκρια....ειλικρινά......

κάπου εκατάλαβα (και ίσως να έχω λάθος ) ότι:

οι τράτες τούτες ψαρεύουν στην Μεσόγειο, τζαι εν να δώκουν τζαι τον γυρό τους που δαμέ...θα έρθουν τον 'επόμενο' μήνα όπως λένε στες εφημερίδες ονλαιν, γιατί είχε μερικούς περιορισμούς τζαι δεν εψαρέφκαν π.χ αναπαραγωγές κτλ κτλ κτλ....

επίσης εκατάλαβα ότι ΔΕΝ είναι η πρώτη φορά που θα 'έρθουν' (και που ακριβώς θα έρθουν....)..... εψαρέφκαν δηλαδή τζαι άλλα χρόνια, και το ίδιο θα κάμουν τζαι τωρά που δεν έχει περιορισμούς.....???

επίσης, το που θα ψαρέφκουν ΔΕΝ θα τους το πούμε εμέις αλλα η ΕΕ .... ???

Εν να κατεβούν οι τράτες (15000) στην Κύπρο....μόνο την Κύπρο εβάλαν στο μμάτι τους...Κύπρο εννοούν χωρικά ύδατα της Κύπρου, ή έξω στα διεθνή, αλλά κοντά στην κύπρο ????

τούτες οι τράτες δεν ψαρέφκουν τζαι σε άλλες χώρες της ΕΕ (χωρικά ή διεθνή ύδατα) , όπως λέμε εν να έρτουν οι 15000 τράτες στην Κύπρο???

δηλ 'δικαιούται' μια τράτα εγγλέζικη (ΕΕ) να έρτει στην Κύπρο να ψαρέψει ...ή βάλλουμε της περιορισμούς σαν κράτος εμείς, ή διαίπεται που νόμους τζαι κανονισμούς της ΕΕ τούντο θέμα.... μόνο για μας ή για όλες τις χώρες τις ΕΕ που έχουν θάλασσα.... ????


αν κάποιος ρε παιθκιά έσιη καλή τζαι ξεκάθαρη γνώση του θέματος με τες '15000 τράτες στην Κύπρο' ας μας διαφωτίσει :idea:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Τρατες!!!!!!!

Post by caveman »

Admin έχεις κάπιο νέο όσο αφορά τούντην υπόθεση?? Τελικά εν αλήθεια ή παραφούσκομα???
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Τρατες!!!!!!!

Post by Giorkos »

baracuda,

δεν ρωτώ να μάθω τι είναι η τράτα....

ανοίχτηκε το ποστ τούτο γιατί εν να 'έρτουν' 15000 τράτες τζαι εν να κάμουν τα δικά του..........
εμπήκαν τζαι κάνα θκυο λινκ σε εφημερίδες που τα γραφόμενα τους δεν μου επεξηγούν (εμένα τουλάχιστο) τι σημαίνει τούτο το πράμα οι 15000 τράτες και μερικές 'χοντρές' απορίες που έγραψα πιο πάνω....

η διαδήλωση θα γίνει για τες 15000 τράτες ???
ή θα γίνει διαδήλωση για τράτες γενικά ????

εγώ προσωπικά ΔΕΝ εκατάλαβα ακόμα το τι ακριβώς θα διαδηλωθεί.... θέλω περισσότερες πληροφορίες που τούτες που εγράψαν οι εφημερίδες (ιδίως επειδή δεν γνωρίζω το παρελθόν της κατάστασης με τες τράτες, είτε τες τράτες που εν παρκαρισμένες δακάτω, είτε τες 15000 που εν να έρτουν (ή ήδη έρκουνταν κτλ τκλ κτλ)....

θέλω περισσότερες πληροφορίες για την όλη κατάσταση !!!
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Τρατες!!!!!!!

Post by MariosK »

Ρε παιθκιά δεν λέει πουθενά ότι εν να έρτουν 15000 τράτες να ψαρέψουν στην Κύπρο, απλά λέει ότι οι 15000 των χωρών τις Ε.Ε. θα έχουν την ΑΔΕΙΑ να έρτουν Κύπρο αν το επιθυμούν. Τώρα αν θα ψαρεύκουν εντός ή εκτός τον χωρικών υδάτων λογικά για να έχουν την άδεια από την Ε.Ε. μπορούν να κάνουν και τα δύο.

Εγώ δεν νομίζω να ασχοληθεί κανένας που τούτους με την Κύπρο. Όπως είπε και κάποιος άλλος σίγουρα θα προτιμήσουν το Αιγαίο γιατί θα τους αποφέρει περισσότερα κέρδη.

Το θέμα όμως είναι ότι αν μπορέσουμε για μιαν φορά στην ζωή μας να οργανωθούμε και δείξουμε ότι υπάρχουμε θα είναι πολύ σημαντικό. Να νιώσουν λίον πίεση τα κοπέλια που κάθουνται πας τις καρέκλες και υπογράφουν ότι τους φέρουν με τον καφέ...

Barracuda είδαμε την άποψη σου αλλά ειπώθηκαν και αλλό 15 απόψεις. Ηρεμήστε λίον. Αφήστε την επιστολή να ετοιμαστεί και να σταλεί και όταν αναλάβει κάποιον οργανωμένο σύνολό τότε θα γίνουν και διαδηλώσεις κ.τ.λ. Ενόσων δεν αναλαμβάνει κάποιος οργανωμένα και ο καθένας λέει το μακρίν του και το κοντόν του δεν γίνεται τίποτε.

Εμείς σαν CFAA θα υποστηρίξουμε αυτή την κίνηση όταν οργανωθεί.

Costass
Posts: 112
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:43 am
Location: cy

Re: Τρατες!!!!!!!

Post by Costass »

κοπελια που βρίσκω τον άριστο e-mail η στο forum ?

Costass
Posts: 112
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:43 am
Location: cy

Re: Τρατες!!!!!!!

Post by Costass »

ευχάριστο η δουλειά εγίνηκε. "αναμενουμεν".

User avatar
kyriakos
Posts: 20
Joined: Sun Mar 01, 2009 11:14 am

Re: Τρατες!!!!!!!

Post by kyriakos »

ΚΟΠΕΛΙΑ ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΚΑΙ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ
http://www.sigmalive.com/simerini/news/local/266434

User avatar
Ioannis Vouras
Posts: 20
Joined: Fri Dec 05, 2008 8:44 pm
Location: ΛΕΥΚΟΣΙΑ
Contact:

Re: Τρατες!!!!!!!

Post by Ioannis Vouras »

Costas wrote:
maky wrote:ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΚΥΡΙΑΚΟΥ
ΠΑΥΛΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ
ΝΑΔΙΩΤΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
ΝΙΚΟΛΑΣ ΘΕΟΧΑΡΟΥΣ
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΚΑΛΟΓΗΡΟΥ
ΜΑΡΙΟΣ ΚΛΕΑΝΘΟΥΣ
ΑΓΓΕΛΑ ΚΩΣΤΑΡΑ
TΡΥΦΩΝΑΣ ΣΑΡΔΑΛΟΣ
ΠΑΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ
ΣΑΒΒΑΣ ΑΠΛΙΤΖΙΩΤΗΣ
ΕΒΡΟΣ ΕΥΡΙΠΙΔΟΥ
ΣΤΕΦΑΝΟΣ Χ'ΚΥΡΙΑΚΟΣ
ΝΙΚΟΛΑΣ ΧΑΡΡΙΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ
ΜΑΡΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
ΑΝΤΡΕΑΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΟΥ
ΑΝΤΡΕΑΣ ΣΑΤΟΝ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΠΥΡΟΥ
ΡΟΔΟΣΘΕΝΗΣ ΡΟΔΟΣΘΕΝΟΥΣ
ΜΑΡΙΟΣ ΠΑΦΙΤΗΣ
ΜΑΡΙΟΣ ΚΥΡΙΑΚΟΥ
ΑΓΓΕΛΟΣ ΤΣΑΚΙΡΗΣ
ΑΝΤΙΓΟΝΗ ΘΕΟΔΟΣΙΟΥ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΘΕΟΔΟΣΙΟΥ
ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΙΑΚΩΒΟΥ
ΣΤΕΛΙΟΣ ΙΑΚΩΒΟΥ
ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΤΣΑΚΙΡΗΣ
ΜΙΧΑΛΗΣ ΜΠΟΥΝΤΑΙ
ΝΙΚΟΣ ΤΣΑΚΙΡΗΣ
ΓΑΒΡΙΕΛΑ ΠΕΚΟΡΑΛΕ
ΜΙΧΑΛΗΣ ΘΕΟΔΟΣΙΟΥ
ΡΟΛΑΝΔΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ
Άριστος Αριστείδου
Πέτρος Αριστείδου
Κώστας Σκεμπετζής
Μάριος Γεωργίου
ΗΛΙΑΣ ΠΑΡΤΑΟΥΡΙΔΗΣ
ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΗΡΑΚΛΕΟΥΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
ΣΤΕΛΙΟΣ ΚΥΡΙΑΚΟΥ
Κωνσταντινος Νικολαΐδης
Λευτέρης Λοίζου
Κωνσταντινος Λοίζου
Μιχάλης Λοίζου
Αχιλλέας Γαβριηλίδης
Παναγιώτης Νικολαΐδης
IΟΑΝΝΗΣ ΒΟΥΡΑΣ

Παιδιά αν θέλετε να ρίξω και μιά ματιά στην επιστολή είμαι στην διάθεση σας - ή οτιδήποτε άλλο - Χαμπή τηλεφωνάς μου
Image

User avatar
Ioannis Vouras
Posts: 20
Joined: Fri Dec 05, 2008 8:44 pm
Location: ΛΕΥΚΟΣΙΑ
Contact:

Re: Τρατες!!!!!!!

Post by Ioannis Vouras »

ΕΧΩ ΞΑΝΑΧΗΡΙΣΤΕΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΩΝ !
ΟΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΧΡΕΙΑΣΘΗΤΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΑΣ
Image

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Τρατες!!!!!!!

Post by Giorkos »

4aras18 wrote:ΚΟΠΕΛΙΑ ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΚΑΙ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ
http://www.sigmalive.com/simerini/news/local/266434
κομμάτι από το λινκ που έβαλες

Code: Select all

ο ψάρι ψαράκι λένε οι Κύπριοι και αυτό γίνεται όλο και πιο δυσεύρετο και πανάκριβο, παρόλο που η χώρα μας λούζεται γύρω-γύρω από θάλασσα. Αιτία η υπεραλίευση από ξένες τράτες που εισβάλλουν κατά χιλιάδες λίγο έξω από την αιγιαλίτιδά μας ζώνη. Η Κύπρος διαμαρτυρήθηκε στην Ε.Ε. και πέτυχε να τεθούν περιορισμοί, όμως ποιος εποπτεύει και ποιος μπορεί να επιβάλει την τάξη, όταν οι κατοχικές δυνάμεις λειτουργούν ως ανάχωμα της παρανομίας. 

τζαι καθούμαστε μετά τζαι διερωτούμαστε γιατί εν έιση ψάριν :think: .... έτο...

ευτυχώς το σίγμαλάιβ ήβρεν το πρόβλημα ....

εν Σιηλλιάες οι τράτες , όπως λέει τζαι ο Χαμπής :lol: :wink:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Τρατες!!!!!!!

Post by caveman »

Σοβαρά τωρά! Τέτια ΠΑΡΑΠΛΗΡΩΦΟΡΙΣΗ πρώτη φορά στην ζωή μου βλέπω!!! Σοβαρά, δεν έχει κανένας απολύτος υπόθεση!! Και ιδικά το ΣΙΓΜΑ!!! :evil: :evil:

Θόρε προπαγάνδα τζαι κακό!! Ακόμα τζαι για το ψάρι που έλειψεν φταιν οι Τούρτζοι :lol: :lol: :lol:

============

Giorkos το μάθημα 101 στα φράγματα εκάμαμεν το... το 102 πότε? Στήλε μου πμ
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
kyriakos
Posts: 20
Joined: Sun Mar 01, 2009 11:14 am

Re: Τρατες!!!!!!!

Post by kyriakos »

http://www.sigmalive.com/simerini/news/local/266434
κοματι απο το link
Τον επόμενο μήνα που αρχίζει το ψάρεμα του τόνου, 15 χιλιάδες τράτες θα κάνουν επιδρομή στους τόνους, ψαρεύοντας μαζί οτιδήποτε άλλο κολυμπά στα κοντινά νερά της Κύπρου.

Εγω εν τουτο που ενοουσα. μπας και τελικα εν ανεμοτρατες που θα ερθουν.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Τρατες!!!!!!!

Post by MariosK »

Ρε κοπέλια 15 000 τράτες να τις βάλεις γραμμή να ψαρεύκουν αλόπος φακούν γυρώ τις Κύπρου γυρώ 2 φορές :doh:.

User avatar
CASTING
Posts: 191
Joined: Tue Mar 04, 2008 6:53 pm

Re: Τρατες!!!!!!!

Post by CASTING »

MariosK wrote:Το θέμα όμως είναι ότι αν μπορέσουμε για μιαν φορά στην ζωή μας να οργανωθούμε και δείξουμε ότι υπάρχουμε θα είναι πολύ σημαντικό. Να νιώσουν λίον πίεση τα κοπέλια που κάθουνται πας τις καρέκλες και υπογράφουν ότι τους φέρουν με τον καφέ.
Τουτον ειναι ουλλοι η υποθεση γιατι μονον ετσι εννα καταφερουμε να αλλαξουμε κατι.
ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΡΕΑΤΟΣΥΛΛΟΓΗ.......

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Τρατες!!!!!!!

Post by apsavvas »

νομιζω το φορουμ δεν εχει μονο 47 ατομα για τη λιστα οξα μονο να κανουμε post αυτα που βγαινουν στη δημοσιοτητα.
και να κατηγορουμε. να βλεπω να μπαινουν ολοι πανω αν θελουν φισικα να λυθουν καποια σοβαρα προβληματα και τωρα που θα οργανοθουμε καλυτερα ως συνδεσμος να κανουμε και μια καθως πρεπει επιστολη.
The only source of knowledge is experience

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”