ΛΙΜΕΝΙΚΗ

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
Post Reply
paulos charalambous
Posts: 343
Joined: Sat Sep 29, 2007 8:49 am
Location: Lefkosia

ΛΙΜΕΝΙΚΗ

Post by paulos charalambous »

ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΠΕΙΤΕ ΡΕ ΚΟΠΕΛΙΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΤΖΑΙΡΟ ΠΟΥ ΨΑΡΕΥΚΕΤΑΙ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΑΣ ΕΛΕΞΕ Η ΛΙΜΕΝΙΚΗ? ΚΑΙ ΤΙ ΕΖΗΤΑΝ?

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ΛΙΜΕΝΙΚΗ

Post by Giorkos »

paulos charalambous wrote:ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΠΕΙΤΕ ΡΕ ΚΟΠΕΛΙΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΤΖΑΙΡΟ ΠΟΥ ΨΑΡΕΥΚΕΤΑΙ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΑΣ ΕΛΕΞΕ Η ΛΙΜΕΝΙΚΗ? ΚΑΙ ΤΙ ΕΖΗΤΑΝ?
μια φορά (ήμου κολυμπητό) Ξυλοφάου....
με έλεξε η SBA ...ερωτήσαν αν έχω άδεια....δεν είχα άδεια (για διάφορους λόγους)

ο εσμπιειαιτζίς είπεν μου ότι ήταν τζια ο ίδιος ψτ-ας τζαι 'καταλάβει τον πόνο μου' τζαι είπεν μου να συνεχίσω το ψάρεμα μου :clap: τζαι εν καλά να φκάλ άδεια....τζαι έτσι τζια έκαμα....τούτο ήταν πέρσι.... :wink:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

paulos charalambous
Posts: 343
Joined: Sat Sep 29, 2007 8:49 am
Location: Lefkosia

Re: ΛΙΜΕΝΙΚΗ

Post by paulos charalambous »

Giorkos wrote:
paulos charalambous wrote:ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΠΕΙΤΕ ΡΕ ΚΟΠΕΛΙΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΤΖΑΙΡΟ ΠΟΥ ΨΑΡΕΥΚΕΤΑΙ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΑΣ ΕΛΕΞΕ Η ΛΙΜΕΝΙΚΗ? ΚΑΙ ΤΙ ΕΖΗΤΑΝ?
μια φορά (ήμου κολυμπητό) Ξυλοφάου....
με έλεξε η SBA ...ερωτήσαν αν έχω άδεια....δεν είχα άδεια (για διάφορους λόγους)

ο εσμπιειαιτζίς είπεν μου ότι ήταν τζια ο ίδιος ψτ-ας τζαι 'καταλάβει τον πόνο μου' τζαι είπεν μου να συνεχίσω το ψάρεμα μου :clap: τζαι εν καλά να φκάλ άδεια....τζαι έτσι τζια έκαμα....τούτο ήταν πέρσι.... :wink:
Αμαν εν σε εγραψε εν πολλα καλα φιλουι μου :mrgreen: εγω παλε εσχει πας στα 5 με 6 χρονια που βουττω εν με ετσιακκαραν ποτττε

Nautilus
Posts: 55
Joined: Fri Nov 06, 2009 10:47 am

Re: ΛΙΜΕΝΙΚΗ

Post by Nautilus »

εμένα ελέγχουμε 4-5 φορές κάθε καλοκαιρινή season. Προχτές ήρθε πάνω μου η αρχή λιμένων ανοιχτά του αγ. Γεώργιου αλαμάνου Λεμεσού και ζήτησαν άδεια αλιείας μετά πήγαν στο ιχθυτροφείο και εκόψαν εξόδικο κάπιου που ήταν πιο κοντά που 100μ. Εντωμεταξύ ήμουν εγώ πριν τσιαμέ και έφυα γιατί δεν είχε ψάρια ....ευτυχώς θα την έτρωα εγώ :D :D

paulos charalambous
Posts: 343
Joined: Sat Sep 29, 2007 8:49 am
Location: Lefkosia

Re: ΛΙΜΕΝΙΚΗ

Post by paulos charalambous »

Nautilus wrote:εμένα ελέγχουμε 4-5 φορές κάθε καλοκαιρινή season. Προχτές ήρθε πάνω μου η αρχή λιμένων ανοιχτά του αγ. Γεώργιου αλαμάνου Λεμεσού και ζήτησαν άδεια αλιείας μετά πήγαν στο ιχθυτροφείο και εκόψαν εξόδικο κάπιου που ήταν πιο κοντά που 100μ. Εντωμεταξύ ήμουν εγώ πριν τσιαμέ και έφυα γιατί δεν είχε ψάρια ....ευτυχώς θα την έτρωα εγώ :D :D
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑΝ ΤΖΕ ΚΑΜΠΟΣΟ ΤΟ ΠΡΟΣΤΗΜΟ ΑΜΑΝ ΣΕ ΚΟΨΟΥΝ ΝΑ ΨΑΡΕΥΚΗς ΔΙΠΛΑ ΠΟΥ ΤΑΙΧΘΥΟΤΡΟΦΕΙΑ.. ΠΑΛΕ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΕΓΛΗΤΩΣΕΣ :mrgreen:

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: ΛΙΜΕΝΙΚΗ

Post by MariosK »

Παιδιά για άδεια ψαροτούφεκκου ελέγχει σας η λιμενική? Για την βάρκα ελέγξαν με 2-3 φορές πέρσι η λιμενική και για ψάρεμα μιαν φορά το τμήμα αλιείας που έλεγξεν μόνο την άδεια ψαρέματος. Η λιμενική δεν μου ζήτησε ποττέ άδεια ψαρέματος.

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: ΛΙΜΕΝΙΚΗ

Post by gptochos »

Ως τωρά δεν με έλεγξε κανενας αλλά και να με ελέγξούν εννα πιαν τα α.....δια μας γιατί είμαι καθόλα νόμιμος! Εν έχω τρίγωνα όμως πάνω στη βάρκα :D :D :D
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

Nautilus
Posts: 55
Joined: Fri Nov 06, 2009 10:47 am

Re: ΛΙΜΕΝΙΚΗ

Post by Nautilus »

τσιαι εγώ έτσι ελάλουν και μια μέρα χαζίριν να με γράψουν γιατί δεν φορούσα σωσίβιο :lol: :lol:. Φανταστείτε δηλαδή μια μέρα να δούμε όλους(+ τους επαγγελματίες ψαράδες) να φορούν σωσίβια. Εν ναν σαν τα γιλέκκα στο κυνήγι :D

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: ΛΙΜΕΝΙΚΗ

Post by MariosK »

Nautilus wrote:τσιαι εγώ έτσι ελάλουν και μια μέρα χαζίριν να με γράψουν γιατί δεν φορούσα σωσίβιο :lol: :lol:. Φανταστείτε δηλαδή μια μέρα να δούμε όλους(+ τους επαγγελματίες ψαράδες) να φορούν σωσίβια. Εν ναν σαν τα γιλέκκα στο κυνήγι :D
Πιστεύω το σωσίβιο είναι σοβαρή υπόθεση όταν κινείται η βάρκα. Πάνω στην μαλακία μπορεί κάποιος να χτυπήσει και να ππέσει στο νερό αναίσθητος ή βαριά τραυματισμένος. Είναι σαν τον κράνος και την ζώνη ασφαλείας. Μια φορά θα χτυπήσεις αλλά τότε θα το χρειαστείς. Είναι όμως υπερβολή που απαιτούν να το φορείς και όταν η βάρκα εν σταματημένη :?. Εν να μου πεις μπορεί να ρτει κανένας να δόκει πάνω σου... Anyway, έχει ελαφριά γιλέκα-σωσίβια που κάπως υποφέρονται :neutral:

Nautilus
Posts: 55
Joined: Fri Nov 06, 2009 10:47 am

Re: ΛΙΜΕΝΙΚΗ

Post by Nautilus »

Σε τούτην ζέστη εν ανυπόφωρο να το φορείς αλλά σωστά Μάριε πρέπει όλοι όσοι είναι στην βάρκα να το φορούν και ειδικά όταν είσαι μόνος σου. Εχτύπησες κάπου και έπεσες μέσα, και δεν σταματήσει η βάρκα και φύγει....είναι πολύ επικύνδινο αν δεν έχεις και το kill switch.

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ΛΙΜΕΝΙΚΗ

Post by Giorkos »

Nautilus wrote:είναι πολύ επικύνδινο αν δεν έχεις και το kill switch.
τα σωσίβια εν καλό πράμα....ιδίως άμαν έσιη μωρά στην βάρκα....

επίσης και το πιο πάνω quote αλλά δυστηχώς για τους παραπάνω εν απλώς αλλόνα 'εμπόδιο' στο να ξεκινήσει η μηχανή :?
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
tasos83
Posts: 156
Joined: Wed Mar 12, 2008 9:15 pm
Location: Πάφος

Re: ΛΙΜΕΝΙΚΗ

Post by tasos83 »

Μέσα σε 3 χρόνια 4-5 φορές, σε Αι Γιώρκη Πέγεια, Λατσί και Τίμη.
Οι πιο πολλές πριν να μπω, από ξηρά από το τμήμα Αλιείας.
Πάντως που με επιάσαν φέτος πριν να φκάλω την άδεια :? εχαρίσαν μου την. Είχαν μου πει ότι αρχίσαν τακτικούς έλεγχους και ότι είχαν μπαγλαρώσει και κάτι νυκτομπούκαλους και εκατάσχαν εξοπλισμό 10.000 ευρώ. Μακάρι να εν έτσι τζε να γίνει λλίο συμμάζεμα με τούτη ούλη την ασυδοσία.

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ΛΙΜΕΝΙΚΗ

Post by Giorkos »

tasos83 wrote: είχαν μπαγλαρώσει και κάτι νυκτομπούκαλους και εκατάσχαν εξοπλισμό 10.000 ευρώ. .
τους 'καημένους' ....εν εξέραν κανέναν αλόπως :wink:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

Nautilus
Posts: 55
Joined: Fri Nov 06, 2009 10:47 am

Re: ΛΙΜΕΝΙΚΗ

Post by Nautilus »

hehe ναι μάλλον δεν ήξεραν κανένα που "μέσα"..Καλά να πάθουν να πάρουν το μήνυμα και άλλοι. Πάντως φαίνεται ότι φέτος θα είναι πιο ενταντικοί και αυστηροί οι ελέγχοι

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”