Μεταβίβαση σκαφους και αδεια ασύρματου?

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
neo
Posts: 38
Joined: Sun Jul 05, 2009 4:46 pm

Μεταβίβαση σκαφους και αδεια ασύρματου?

Post by neo »

ευτυχος σημμερα πριν ξεκινήσω να παω Λεμεσο για μεταβιβαση της βαρκας τυχαια εδιαβασα στην ιστοσελιδα τους οτι χρειζεται αδεια ασυρματου για μεταβιβαση του σκαφους εστω και αν η κατηγορια του δεν επιβαλλει την χρηση του δηλαδη σκαφος μικροτερο των 15ποδων και μεγιστη ταχυτητα μικροτερη των 15κομβων
ειχε καποιος που εσας υποπσην του κατι τετοιο?

αυριο ελπιζω να μεν βρεθει τιποτε αλλο για να καμουμε την δουλεια μας παντος

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: Μεταβίβαση σκαφους και αδεια ασύρματου?

Post by COTSIOS80 »

neo wrote:ευτυχος σημμερα πριν ξεκινήσω να παω Λεμεσο για μεταβιβαση της βαρκας τυχαια εδιαβασα στην ιστοσελιδα τους οτι χρειζεται αδεια ασυρματου για μεταβιβαση του σκαφους εστω και αν η κατηγορια του δεν επιβαλλει την χρηση του δηλαδη σκαφος μικροτερο των 15ποδων και μεγιστη ταχυτητα μικροτερη των 15κομβων
ειχε καποιος που εσας υποπσην του κατι τετοιο?

αυριο ελπιζω να μεν βρεθει τιποτε αλλο για να καμουμε την δουλεια μας παντος

Φιλε Neo,

H αδεια χρησης ασυρματου ειναι απαραιτητη για ολα τα σκαφη εστω και αν δεν εμπιπτουν στην κατηγορια των ταχυπλοων οπως οριζεται βαση του νομου και ανεφερες πιο πανω.
Δηλαδη και ενα σκαφος με κουπια παλι χρειαζεται αδεια ασυρματου διοτι πρεπει να ειναι εγγεγραμμενο στο μητρωο μικρων σκαφων και πρεπει να φερει μόνιμη ή φορητή αδιάβροχη, πλωτή συσκευή ασυρμάτου (VHF)(Watt < 3)

Εξαιρουνται τα κωπηλατικα, τα καγιακ, οι ιστιοσανιδες κτλ.

Καμε τους και ενα τηλεφωνο ομως πριν παεις για να σιγουρευτεις.
Ditch the bitch and let's go fishing!

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Μεταβίβαση σκαφους και αδεια ασύρματου?

Post by gptochos »

Πιάστους ενα τηλέφωνο πριν πας για να σου πουν τι χαρτιά θα θέλεις για να μην πηγαίνεις και να έρχεσαι!

Πωλητήριο έγγραφο μην το ξεχάσεις!!!!!!!!
Πλήρωσε και τις επιθεωρήσεις του σκάφους και μόλις έρθει το φακελούι σπίτι σου πιάσε τηλ την εταιρεία που θα κάνει επιθεώρηση βρες ποιοσ ειναι ο επιθεωρητής πιάστον τηλέφωνο και ρώτα τον ποτε θα κάμνει επιθεωρήσεις για να πάρεις την βάρκα.
Εγώ εστάθηκα τυχερός γιατι επιάσε με εκείνος τηλέφωνο και την επομένη θα έκαμνε επιθέωρηση στη λάρνακα :) Δεν εδισκολέυτηκα!Υστερα που κανένα μήνα περίπου ήρτε το πιστοποιητικο εγγραφής της βάρκας!!!!!

Μια ερώτηση μόνο:

Επειδή όταν έπιασα την βάρκα η άδεια του ασυρμάτου είχε ισχύ και έληξε φέτος τον Απρίλη τι χρειάζεται να πάρω για την ανανέωση? Μόνο την αίτηση και τα 17 ευρώπουλα (νομίζω είναι τόσα) ? :whistle:
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: Μεταβίβαση σκαφους και αδεια ασύρματου?

Post by COTSIOS80 »

Μια ερώτηση μόνο:

Επειδή όταν έπιασα την βάρκα η άδεια του ασυρμάτου είχε ισχύ και έληξε φέτος τον Απρίλη τι χρειάζεται να πάρω για την ανανέωση? Μόνο την αίτηση και τα 17 ευρώπουλα (νομίζω είναι τόσα) ? :whistle:[/quote]


Φιλε,

Αν περασει ενας μηνας απο τη ληξη της αδειας θα πληρωσεις επανεγγραφη ναυτιλιακου σταθμου που σημαινει 34,17 ευρω.
Αν πας πριν την ληξη της αδειας ή εντος ενος μηνος απο την ληξη της τοτε θα πληρωσεις μονο ανανεωση που ειναι 17,09 ευρω.

Που σημαινει τρεξε να γλιτωσεις 17,09 ευρω :D
Ditch the bitch and let's go fishing!

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Μεταβίβαση σκαφους και αδεια ασύρματου?

Post by gdeme »

Αυτο με τον ασυρματα να πρεπει καθε χρονο να τρεχω Λεμεσο δεν το καταλαβαινω.

Εγω που δεν την ανανεωσα εδω και 3 χρονια θα πληρωσω 34,17 ή 34,17 χ 3 ? Ασε που οταν την εγγραψα ειχα φορητο , ενω τωρα εχω σταθερο. (εχω ακομα φυσικα το φορητο και καθεται)

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: Μεταβίβαση σκαφους και αδεια ασύρματου?

Post by COTSIOS80 »

gdeme wrote:Αυτο με τον ασυρματα να πρεπει καθε χρονο να τρεχω Λεμεσο δεν το καταλαβαινω.

Εγω που δεν την ανανεωσα εδω και 3 χρονια θα πληρωσω 34,17 ή 34,17 χ 3 ? Ασε που οταν την εγγραψα ειχα φορητο , ενω τωρα εχω σταθερο. (εχω ακομα φυσικα το φορητο και καθεται)
Δυστυχως ναι πρεπει να βουρας Λεμεσο. :D

Δεν πληρωνεις αναδρομικα. Θα πληρωσεις μονο 34,17 ευρω.
Δεν παιζει ρολο αν ειναι φορητος η σταθερος. Η αδεια ειναι η ιδια και για τους δυο τυπους. Αν δεις την δηλωση εγγραφης (M.S 34A)στην πρωτη στηλη ρωτα Μονιμη ή Φορητή συσκευη. Αυτο που αλλαζει απο τους φορητους στους μονιμους, ως επι το πλειστον ειναι η ισχυς σε Watt.

Εννοειται οτι δεν χρειαζεται να εκδωσεις αδεια και για τους δυο αλλα μονο για αυτον που χρησιμοποιας.
Ditch the bitch and let's go fishing!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Μεταβίβαση σκαφους και αδεια ασύρματου?

Post by MariosK »

Δεν χρειάζεται να βουράς Λεμέσο. Cheqouin μες το φάκελλο μαζί με την αίτηση και ταχυδρομίο. Εγώ φκάλλω τζε μιαν φωτοτυπία την επιταγή και την αίτηση για καλό και για κακό. Δύο φορές ως τωρά πάντος εν είχα πρόβλημα, ήρτεν σπίτι και η απόδειξη μετά που 1 βδομάδα περίπου.

neo
Posts: 38
Joined: Sun Jul 05, 2009 4:46 pm

Re: Μεταβίβαση σκαφους και αδεια ασύρματου?

Post by neo »

ωραια εγορασα εναν 90ευρω και εκαμα την δουλεια μου , ευτηχως εν μου εζητησαν τιποτε που δεν ειχα και εκαμαμε και χαζι με τες υπαλληλους τζιαμε

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Μεταβίβαση σκαφους και αδεια ασύρματου?

Post by gdeme »

Τελικα οντως με ταχυδρομειο και επιταγη κανεις δουλεια. Την Δευτερα θα παρω να μαθω αν γινετε να προπληρωσω για 2-3 χρονακια να ησυχασω.

neo : Επρεπε να μου πεις να σου δωσω τον δικο μου στα μισα και θα έκανες την δουλεια σου.

Παντως εχω και μια αλλη απορια. Κανεις δεν ελεγχει τα serial number? Ειναι δυνατον με το ιδιο σειριακο να ειναι γραμμενος σε 2 σκαφη?

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: Μεταβίβαση σκαφους και αδεια ασύρματου?

Post by COTSIOS80 »

gdeme wrote:Τελικα οντως με ταχυδρομειο και επιταγη κανεις δουλεια. Την Δευτερα θα παρω να μαθω αν γινετε να προπληρωσω για 2-3 χρονακια να ησυχασω.

neo : Επρεπε να μου πεις να σου δωσω τον δικο μου στα μισα και θα έκανες την δουλεια σου.

Παντως εχω και μια αλλη απορια. Κανεις δεν ελεγχει τα serial number? Ειναι δυνατον με το ιδιο σειριακο να ειναι γραμμενος σε 2 σκαφη?

Τι εννοεις ρε φιλε?
Ο ιδιος ασυρματος να ειναι γραμμενος σε 2 σκαφη? Ο ιδιοκτητης των σκαφων ειναι ο ιδιος?
Ditch the bitch and let's go fishing!

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Μεταβίβαση σκαφους και αδεια ασύρματου?

Post by gdeme »

O ιδιος ασυρματος σε δυο σκαφη που ανηκουν σε διαφορετικα άτομα.

Εγω πιστευω οτι δεν κρατανε αρχειο των σειριακων αριθμων των ασυρματων. Φυσικα αντιλαμβανομαι οτι υπαρχουν πολλες μαρκες, και πολλα μοντελα, οποτε αυτο ισως προυποθετει δουλεια και υποδομη.

Παντως είμαι 99,9% σιγουρος οτι μπορει καποιος να γραψει τον ιδιο ασυρματο σε περισσοτερα απο 1 σκαφη.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Μεταβίβαση σκαφους και αδεια ασύρματου?

Post by MariosK »

gdeme wrote:O ιδιος ασυρματος σε δυο σκαφη που ανηκουν σε διαφορετικα άτομα.

Εγω πιστευω οτι δεν κρατανε αρχειο των σειριακων αριθμων των ασυρματων. Φυσικα αντιλαμβανομαι οτι υπαρχουν πολλες μαρκες, και πολλα μοντελα, οποτε αυτο ισως προυποθετει δουλεια και υποδομη.

Παντως είμαι 99,9% σιγουρος οτι μπορει καποιος να γραψει τον ιδιο ασυρματο σε περισσοτερα απο 1 σκαφη.
Φίλε όταν θα σε ελέγξει η λιμενική θα ελέγξει αν έχεις ασύρματο και άδεια για τον ασύρματο. Αν είναι φορητός και γράψεις τον για 2-3 σκάφη δεν βλέπω το πρόβλημα αλλά αν γράψεις σταθερό ασύρματο που εν πάνω σε άλλη βάρκα τότε τι θα τους δείξεις στον έλεγχο? Μόνο την απόδειξη?

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: Μεταβίβαση σκαφους και αδεια ασύρματου?

Post by COTSIOS80 »

MariosK wrote:
gdeme wrote:O ιδιος ασυρματος σε δυο σκαφη που ανηκουν σε διαφορετικα άτομα.

Εγω πιστευω οτι δεν κρατανε αρχειο των σειριακων αριθμων των ασυρματων. Φυσικα αντιλαμβανομαι οτι υπαρχουν πολλες μαρκες, και πολλα μοντελα, οποτε αυτο ισως προυποθετει δουλεια και υποδομη.

Παντως είμαι 99,9% σιγουρος οτι μπορει καποιος να γραψει τον ιδιο ασυρματο σε περισσοτερα απο 1 σκαφη.
Φίλε όταν θα σε ελέγξει η λιμενική θα ελέγξει αν έχεις ασύρματο και άδεια για τον ασύρματο. Αν είναι φορητός και γράψεις τον για 2-3 σκάφη δεν βλέπω το πρόβλημα αλλά αν γράψεις σταθερό ασύρματο που εν πάνω σε άλλη βάρκα τότε τι θα τους δείξεις στον έλεγχο? Μόνο την απόδειξη?
Ρε παιδια τωρα με το μηχανογραφημενο συστημα που εχει το ΤΕΝ ισως να ειναι δυνατο να μπορουν να ξερουν αυτοματα κατα ποσον ενας ασυρματος εχει εγγραφη σε αλλο σκαφος, δεν ειμαι 100% σιγουρος ομως. Αν ειναι να κοιταζουν σε file και αρχεια forget it!!!

Τωρα να εχει καποιος 2 σκαφη και να εγγραψει τον ιδιο φορητο ασυρματο δεν μου φαινεται παραλογο, αντιθετα ειναι κατι που πρεπει να απαιτει ο ιδιοκτητης εφοσον ουτος η αλλος δεν μπορει να βρισκεται σε 2 σκαφη ταυτοχρονα οποτε παιρνει τον ασυρματο με το σκαφος που θα χρησιμοποιησει. Τωρα για μονιμη συσκευη λογικα δεν θα πρεπει να γινεται διοτι δεν θα την βγαζεις καθε φορα απο το ενα σκαφος να την βαζεις στο αλλο.

Αν μιλαμε για διαφορετικους ιδιοκτητες και σκαφη τοτε ειναι εντελως λανθασμενο να εγγραφει ο ιδιος ασυρματος σε περισσοτερα απο ενα σκαφη. Κοινη λογικη γιατι. Ειτε φορητος ειτε σταθερος απο την στιγμη που υπαρχει περιπτωση τα σκαφη να ειναι σε ταυτοχρονη χρηση σημαινει οτι ενα απο τα δυο ή τρια θα εχει τον ασυρματο μαζι του, αρα τα αλλα που ισως ναι μεν θα εχουν αδεια ασυρματου, δεν θα εχουν τον ασυρματο στο σκαφος, αρα προβλημα κατα τον ελεγχο της αστυνομιας.

Και το κοινα αποδεκτο περαν καθε συζητησης ειναι η ασφαλεια. Ποτε δεν ξερεις ποτε θα χρειαστει να επικοινωνησεις για κατι επειγον.

Για την τιμη δεν συζητω. Απλα σκεφτητε ποσα τρωμε καθε σεζον σε διαφορα πραματα για το σκαφος :D :D
Ditch the bitch and let's go fishing!

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Μεταβίβαση σκαφους και αδεια ασύρματου?

Post by gdeme »

Για να μην παρεξηγηθω.

Συμφωνω με όσα είπατε πιο πάνω. Εγω δεν λεω οτι ειναι καλο να γραψεις τον ιδιο φορητο σε 2-3 σκαφη. Απλα λεω οτι γινετε για να θιξω μια αδυναμια του συστηματος.
Και επειδη πιστευω οτι η αδυναμια αυτη υπάρχει, λεω οτι πιθανον να γινετε και με τον σταθερο.

Παραδειγμα :

Για να εγγραφει, μεταβιβαστει ενα σκαφος χρειαζεται αδεια για ασυρματο.

Παει ο Γιαννής και γραφει το σκαφος του (α) με τον αριθμο ασυρματου (123) (ανεξαρτητος φορητου-σταθερου)
Μετα πάει ο Κωστής και γράφει το σκαφος του (β) με τον ιδιο αριθμο ασυρματου (123)

Αν κατα την στιγμη εγγραφης των σκαφων δεν υπάρχει db με τα μοντελα και τα σειριακα νουμερα που να ελεγχετε απο τον ΥΕΝ, τοτε η εγγραφη θα προχωρησει κανονικα, θα παρουν και οι δυο αποδειξη και οταν, οπως λεει ο φιλος, σε ελεγξει το λιμενικο θα δειξεις μια καθόλα νόμιμη άδεια ασυρματου.

Αρα, παρατυπιες:
1. εγγραφη - μεταβιβαση σκαφους ολοκληρωθηκε παράνομα.
2.εχεις γραμμενο τον ιδιο ασυρματο σε δυο σκαφη, διαφορετικων ιδιοκτητων.

Σε όλο αυτο το παράδειγμα, παρακαμπτω την φάση του να μπει ο λιμενικος στο σκάφος για να δει τα νουμερα του ασυρματου κτλ. Λογικο ειναι να μην δειξεις μια αποδειξη σταθερου και να μην εχεις σταθερο στην βαρκα.Αλλα τον φορητο ευκολα λες οτι τον ξεχασα. Και αν εχεις αποδειξη δεν νομιζω να ειναι τοσο στραβος ο άλλος που να σε γραψει γιατι δεν τον ειχες μαζί σου.

Ετσι απο περιεργια θα ρωτησω φιλο λιμενικο για να μας φύγει η απορία.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Μεταβίβαση σκαφους και αδεια ασύρματου?

Post by MariosK »

gdeme έχεις δίκιο σ' αυτό που λες αλλά όπως είπε και ο Κωνσταντίνος η ουσία είναι να έχεις τον ασύρματο μέσα στην βάρκα για δική σου ασφάλεια. Αν θα πληρώσεις άδεια και προσπαθήσεις να γλιτώσεις τον ασύρματο νομίζω είναι ανούσιο. Πάντος σίγουρα δεν μπαίνουν στην βάρκα να ελέγξουν ούτε serial ούτε μοντέλο ούτε τίποτε. Εξάλλου η άδεια που σου βγάζει το TEN είναι απλά η απόδειξη πληρωμής και δεν αναγράφει τίποτα από τα στοιχεία του ασυρμάτου, μόνο το όνομα του ιδιοκτήτη και τα στοιχεία της βάρκας.

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”