Μαρίνα μόνο για πλούσιους..

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: Μαρίνα μόνο για πλούσιους..

Post by mariosko »

by the way, ποσοι απο εμας με ενα μικρομεσαιο σκαφος, πχ ενα 6μετρο φουσκοτο, που το χρησιμοποιουμε 9 στις 10 φορες για ψαρεμα και την αλλη 1 για περιπατο, θα το ειχαμε παρκαρισμενο στο νερο μονιμα στο ιδιο μερος??? αυτο σημαινει ψαρεμα στο ιδιο μερος παντα, εχτος και αν θα σηκοστω απο την Λευκωσια να οδηγησω να παω Λεμεσο, να παρω το σκαφος και να κανω ακομα μια η και περισσοτερη ωρα πλευση για να παω σε αλλο τοπο. εγω παντως πρωτιμο να το εχω στο τρολλει, να το παιρνω οπου θελω και να κανω και τις βολτες και τα ψαρεματα μου. το δρομο θα τον κανω που θα τον κανω αν εχω και το τρολλει χαρας το πραμα, εγω ετσι το βλεπω.
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Μαρίνα μόνο για πλούσιους..

Post by gdeme »

Υπαρχουν πολλοι που θα αφηναν τις βαρκες μεσα. Μην σκεφτομαστε μονο το τι κανουμε εμεις.

Πόσες βαρκες εχει ελλημενισμενες πισω απο τους βραχιονες καθε καλοκαιρι στην Λεμεσο? Πόσοι γυρευουν και δεν βρισκουν θεση στις Μαρίνες και πρεπει να λαδωσουν και αν βρουν?

Nautilus
Posts: 55
Joined: Fri Nov 06, 2009 10:47 am

Re: Μαρίνα μόνο για πλούσιους..

Post by Nautilus »

Ρε παιδιά κάπου έχει δίκιο ο γιατρός. Έψαξα στο διαδίκτυο και ψάξετε και εσείς και όποιος βρει στην μεσόγειο χερσονήσους στην θάλασσα με επαύλεις και πολυκατοικίες …Big Award!! Γιατί άραγε τέτοιες μαρίνες δεν έχει καμία άλλη χώρα ή νησί εκτός από μια μαρίνα στην Γαλλία που είναι χτισμένη στην ξηρά και όχι μέσα στην θάλασσα. Φαίνεται ή οι ξένοι επενδυτές είναι βλάκες ή οι τοπικές αρχές δεν δέχονται καν συζήτηση τέτοιων κατασκευασμάτων. Συμφωνώ ότι η περιοχή θα αναβαθμιστεί θα ανοίξουν θέσεις εργασίας κλπ. ¨Όμως είναι δυνατόν εμείς που αγαπούμε την θάλασσα να μην ενοχλούμαστε από απόκρυψη του πελάγους από πολυκατοικίες και άλλα χτίσματα? Είναι δυνατόν (από ότι γράφει ο γιατρός) για το μεγαλύτερο έργο που έγινε ποτέ στην Λεμεσό να μην έχει γίνει μια σοβαρή μελέτη περιβαλλοντικών επιπτώσεων παρά μια ίσως αγοραστή μελέτη που έγινε σε χρόνο ρεκόρ. Είναι δυνατόν να μην συμμετέχουμε και να την απολαύσουμε παρά μόνο να καθόμαστε σε καμιά που τες καφετέριες και να πληρώνουμε 13 ευρώ το εσπρέσο? Σίγουρα οι επιχειρηματίες το κάνουν για την πούγκα τους που από ότι φαίνεται εν πολύ βαθκιά. Πόσον είναι ένα λογικό κέρδος επί της επένδυσης τους? Γιατί οι μικρές βαρκούλες μας θα ρυπαίνουν την μαρίνα? Ούτε απόβλητα έχουμε ούτε διαρροές καυσίμων ούτε άλλο τρόπο επιβάρυνσης του περιβάλλοντος. Και οι μηχανές μας σύντομα θα είναι όλες τετράχρονες με λιγότερες εκπομπές ρύπων. Δηλαδή θέλετε να πείτε ότι όλες οι άλλες μαρίνες χωρίς χτίσματα στην θάλασσα και για χώρο ελλιμενισμό μικρών σκαφών είναι ζημιογόνες? Και αν οι μαρίνες δεν έχουν πρόνοια για ελλιμενισμό μικρών σκαφών οπωσδήποτε έχουν σε κοντινά αγκυροβόλια ή χώρους ελλιμενισμού μικρών σκαφών. Αυτοί που θα βυζάνουν την μαρίνα για 100 χρόνια στο τέλος θα την παραδώσουν ερείπια στην κυβέρνηση. Εμείς εχάσαμε, αλλά και οι απόγονοι μας δηλαδή τα παιδία μας τα εγγόνια τα δισέγγονα μας θα έχουν την δυνατότητα να ρίχνουν μια βάρκα στο νερό όταν θα είναι πολλές χιλιάδες σε λίγα χρόνια και οι ράμπες 3 με παρκινγκ περίπου 300-500 αυτοκίνητα? Εγώ πάντως το καλοκαίρι δυσκολεύομαι να βρω τόπο να ρίξω και να παρκάρω το αυτοκίνητο από τον συνωστισμό. Μπράβο σου admin για το ανοιχτό μυαλό

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: Μαρίνα μόνο για πλούσιους..

Post by COTSIOS80 »

Εσύ πιστεύεις ότι όταν έρχετε ο Α πλούσιο ιγκόκνητο α θέλει να μπαίνει ο κάθε ένας στην Μαρίνα. Πρέπει να το καταλάβουμε ΄΄οτι με το θέμα Μαρίνα χάσαμε απο χέρι.
Πολλα σωστη η πιο πανω δηλωση. Εφανταστικετε να αγορασε καποιος ενα σπιτι μεσα στη μαρινα 2-3 εκατομμυρια τζε να πρεπει να ξυπνα η ωρα 4:00 το πρωι που τη φασαρια που θα καμνουν εκεινοι που θα ριχνουν βαρκες να παν ψαρεμα ? :? :?
Και δεν θα ειναι λιγοι.
Σκεφτειτε ποσους βλεπετε στη SODAP η στο HOLIDAY INN την ωρα που παμε να ριξουμε τη βαρκα ειδικα καλοκαιρι.
Θα ειναι 30-40 βαρκες και 100 ατομα να ριχνουν βαρκα? :D :D NO F******K CHANCE!!!
Και να γινοταν ομως με μια δυο γλιστρες θα θελαμε κατι λιγοτερο απο 2 ωρες αναμονη οσπου να καταφερουμε να μπουμε στο νερο.

Ας σκεφτουμε καμμια αλλη λυση. :doh: :doh:
Ditch the bitch and let's go fishing!

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: Μαρίνα μόνο για πλούσιους..

Post by Someone »

Panayiotis wrote:Σπίτι δικό μου εγιώ κάμνω κουμάντο.
Ακριβώς.
Σπίτι δικό τους, αγορασμένο, χρηματοδοτούμενο με ιδιωτικά κεφάλαια, τζιήνοι κάμνουν κουμάντο.

Για το δικό σου (μας) θέμα, εν άλλος υπεύθυνος. Τζιαι τόσες δεκαετίες εν έκαμε τίποτε. Ίσως επειδή εν υπήρχε ως τωρά καμιά πίεση παρά μόνο ίσως κουβέντες του καφενέ (διαδικτυακού τζιαι μή).

Τωρά φαίνεται αλλάσσουν τα πράματα, αλλά σάννα τζιαι θωρώ να υπάρχουν αντιδράσεις προς τα λάθος άτομα.

Προσωπικά βάρκα δεν έχω, τζιαι ο κύριος λόγος εν η ταλαιπωρία που πρέπει να τραβώ κάθε φορά που εννα θέλω να τη "βουττήσω". Επομένως θα με ενδιέφερε πάρα πολλά να υπήρχε ένας τρόπος να έχω "ελλιμενισμένη" την μπανιέρα μου με λογικό κόστος. Σίουρα όμως εν έχω την απαίτηση να μου κάμουν με το ζόρι χώρο ανάμεσα στα θηρία που θεωρητικά εννα έρτουν δακάτω.
(Άσε που μπορεί τζιαι να μου τη βουλιάξει η Χ ξανθογκόμενα που θέλει να βάλει πισινή για να εντυπωσιάσει τον γερότσουρο αγαπούλη της. :lol: ).

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”