Επαγγελματιες και μη.... (καταστηματαρχες)

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Επαγγελματιες και μη.... (καταστηματαρχες)

Post by gdeme »

Αφορμη για αυτο το ποστ ειναι η πιο κατω ιστορια μου :

Ειχα στο φουσκωτο μια αντλία με αυτόματο φλοτερ, της Attwood, η οποία ηταν αγορασμενη το 2007. Το 2009 και με μολις 30-35 ώρες μηχανης (φανταστειτε δλδ ποσο λιγο δουλεψε η αντλια) η αντλία χαλασε και αποφάσισα να την αλλάξω με μια ίδια μιας και απο μια μικρή ερευνα που έκανα είδα ότι και καλές είναι και εχουν και 3 χρονια εγγυηση.

Πήγα στο μαγαζι που εχει τις αντλιες αυτες και ειπα την ιστορια μου. Μετα απο λιγη συζητηση δεχθηκε να μου κανει ενα 20% εκπτωση και την πηρα , λέγοντας ότι αν παθει κατι αυτη την φορα θα ηθελα να με καλυψει η τριχρονη εγγυηση της (και όχι να πρεπει να γορασω πάλι άλλη).

Φτασαμε στο 2010 και αρχες του Γεναρη, χάλασε πάλι.Πήρα τηλ και ρώτησα τι θα γίνει με αυτη την περιπτωση και μου ειπαν οτι πουλανε πολλες, χωρις προβληματα και οτι ισως να φταιει η εγκατασταση της. Τους ειπα οτι η εγκατασταση εγινε απο ηλεκτρολογο και οτι αν ειχε προβλημα θα ειχε καψει την ασφαλεια κια προτεινα να παρω το σκαφος σε δικο τους ανθρωπο (συνεργατη) για να επιθεωρησει την εγκατασταση. Με τα πολλα μου ειπαν φερε την αντλια απο εδω και να δουμε.

Στις 7.1.2010 πηγα και εδωσα την αντλια στον ιδιοκτητη ο οποιος με το που την ειδε εσπευσε να μου πει οτι ειναι βρωμικη και αυτο θα φταει.(οταν λεμε βρωμικη εννοουμε οτι δεν ειναι του κουτιου ,δεν ειχε ουτε γλιτσα ουτε κατι που να θεωρω περιεργο). Του ειπα οτι δεν νομιζω να υπαρχουν αντλιες που ειναι βυθισμενες σε ταμπουκια ή σε μη ανοικτους χωρους και να ειναι καθαρες και του προτεινα να ανοιξουμε το μικρο καπακι που εχει για να δουμε αν επιασε κατι (για να ειμαστε και οι δυο παρων) αλλα απεφυγε και μου ειπε με ενα περιλυπο υφος , οτι δεν καταλαβαινει ο ιδιος και ειναι καλυτερα να την δωσει στον ηλεκτρολογο που συνεργαζεται να την δει.

Τον ρώτησα πότε περιπου θα εχω απαντηση και μου ειπε: Ε, να περασει ο ηλεκτρολογος και να του την δωσω, δεν περναει καθε μερα. Απο εκει αρχισε να μου βρωμαει η όλη ιστορια.Την αφησα και εφυγα.

Σήμερα έχει περάσει 1 1/2 μηνας και δεν εχω παρει καμια απατνηση.

Αυτος ο ανθρωπος για εμενα όχι απλα δεν ειναι επαγγελματιας,αλλα το λιγοτερο που του αξίζει ειναι να ακουστει η ιστορια δημοσια για να ξερουμε με ποιους εχουμε να κανουμε.Ωστοσω σκεφτομαι και την καταγγελια στην attwood.

Οταν πέρασαν 15 μερες σκεφτηκα να γραψω τα πιο πανω άλλα έιπα, ασε λιγες μερες ακομα, μην εισαι προκατηλλειμενος οτι δεν θελει να σε βοηθήσει.
Τώρα πλεον μετα απο τόσο καιρό είμαι σίγουρος.

Φυσικα και δεν θα ξαναγορασω απο εκει, αλλα θα δημοσιοποιήσω και το όνομα μολις κλεισει διμηνο για να ειμαστε παντα μεσα

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Επαγγελματιες και μη.... (καταστηματαρχες)

Post by admin »

Δυστηχώς έτσι έχουν τα πράγματα στο εμπόριο στην Κύπρο. Εγώ έτυχε σε καταστημα να δώ τον ιδιοκτήτη να προσπαθεί να πουλήσει ένα φανάρι με δίθεν το πλεονέκτημα ότι είναι life time warranty και έτυχε μετά απο ένα μήνα να δώ τον πελάτη στο κατάστημα να τσακώνετε με τον καταστηματάρχη γιατί το φανάρι δέν δούλευε και δέν του το άλλαζε. Άτε τι να πείς. Ευτυχώς που υπάρχουν αρκετές επιλογές στην Κυπριακή αγορά σήμερα και ο καθένας μπορεί να έχει επιλογή απο πού αγοράζει

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: Επαγγελματιες και μη.... (καταστηματαρχες)

Post by COTSIOS80 »

Φανταζομαι πως ο καθενας μας εχει μια παρομοια ιστορια να πει, με αφορμη τις πιο πανω.

Παρολαυτα ειναι στο χερι μας το καταποσον αυτοι οι "καταστηματαρχες" θα συνεχισουν να εκμεταλλευονται, να κοροιδευουν και να μην σεβονται ατομα με hobby την θαλασσα.

Δειτε ποσα μελη αριθμει το forum και ποσους γνωστους εχει ο καθενας και μετα σκεφτειτε ποση δυναμη υπαρχει στα χερια μας σαν καταναλωτικο κοινο και για να προστατευσουμε την ιδια μας την τσεπη.

Εγω συμφωνω με δημοσιοποιηση των ονοματων αυτων των "αλεξιπτωτιστων" της αγορας, παρολαυτα για να μην κατηγορηθει καποιος αδικα και αρχισουν αλλα προβληματα, η δημοσιοποιηση ονοματων (στο forum τουλαχιστον) θα πρεπει να συνοδευεται και με καταγγελια στο συνδεσμο καταναλωτων για να εχει και νομικη υποσταση το θεμα.

Φιλικα,
Ditch the bitch and let's go fishing!

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: Επαγγελματιες και μη.... (καταστηματαρχες)

Post by nicolas theocharous »

παιδια καλημερα πραγματκα απιστευτες οι ιστοριες σας εν μπορω να καταλαβω τον τροπο που λειτουργουν τουτοι οι ανθρωπποι γενικα τους εμμπορους στην κυπρο τους διακατεχει ενας αντιεπαγγελματισμος. να πουλησουμε τωρα να του ταξουμε καμποσα πραματα και αμαν χαλασει το παλιοπραμα στα @@ μου παιζω πελλο εγω επιασα τα λεφτα μου οτι θελει ας καμει. εν το σκεφτουντε πως ο ''γαρος'' που την εφαε (γιατι ετσι ειμαστε για εκεινους-σαν μεν την αγοραζες ασπουμε) μπορει να του καμει τοσο κακο με το να τον στολιζει οππου σταθει και οπου βρεθει. και εγω εν καταλαβω που ακομα σεβουμαστεν τους και εν δημοσιευουμε τα ονοματα τους.

εμενα ρε παιδια ακουτε τι μου εκαμαν

οταν εξεκινησα να πιεννω ψαρεμα με τον κωνσταντινο και ειμουν ασχετος ποττε μα ποττε εν επιεννα μονος μου οι πως τωρα παω αλλα ξερω 5-6 πραματα παραπανω μακαρι να ειναι καλα το κοπελουι. λοιπον μια μερα εν εμπορουσε ο κωνσταντινος να ερτει- καλοκαιρακι παντα εγω αθκιασερος- και αποφασιζω να παω ψαρεμα. ηξερα πως δαμε στην λαρνακα εν ηταν μερα τους που φερνουν ακροβατη και λαλω κ εγω να γυρεψω ποτζι ποδα ενα μεν εβρω 3-4 πακετα να καμω την δουλεια μου??

πιεννω στα πρωτα 2 καταστηματα ουτε για δειγμα που ακροβατη και ειπαν μου και οι 2 ρε φιλε εννεν η ημερα τους την πεμπτη μας φερνουν. τελοπαντων εφια και επια σε ενα αλλο καταστημα λαλω και εγω εν χαννω τιποτε να δοκιμασω. παω εκει λαλω του ρε φιλε θελω ακροβατη λαλει μου καλο ποσα πακετα θελεις?? λαλω του δωσμου 4 πιεννει πισω που εν το ψυγειο και εφερε μου τα. λαλω και εγω ρε κουμπαρε κατι εν παει καλα κανενας να μεν εχει και τουτος να με ρωτα θεμας ποσα θελω. φερνει τα και βαλει τα μονομιας μεστη τσενα και λαλω του γινετε να τα δω πρωτα?? λαλει μου δυστακτικα νε. πιαννω αννοιω τα πακκετουθκια ο ακροβατης ουτε που εταρασσε λαλω του ρε εν ψοφησμενα και τι μου λαλει?? ΟΙ ΡΕ ΦΙΛΕ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΤΑ ΕΦΕΡΑΝ ΚΑΙ ΕΝ ΜΟΥΘΚΙΑΣΜΕΝΑ ΕΝ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΜΕΣΤΟΝ ΠΑΓΟ ΓΙ ΑΥΤΟ. λαλω και εγω τελοσπαντων αντραπηκα λεω του οκ. ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΦΟΣΦΟΡΑΚΙΑ ΛΑΛΩ ΤΟΥ. ΛΑΛΕΙ ΜΟΥ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΦΕΡΝΕΙ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΛΑΛΕΙ ΜΟΥ ΘΕΜΑΣ ΤΟΥΤΑ ΕΝ Α ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ. ΕΙΔΕ ΜΕ ΟΤΙ ΕΙΜΟΥΝ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Ο ΠΑΡΕΑΣ ΚΑΙ ΛΑΛΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΙΑΣΟΥΜΕ ΛΙΡΕΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ Ο ΜΑΛ...Σ.

ποτζι ποδα εδωκα του 55-60 ευρω φευφκω και παω την νυχτα ψαρεμα. τι γινετε φυσικα?? ο ακροβατης χαλια μαυρα ψοφισμενος ΚΑΙ ΤΑ ΦΩΣΦΟΡΑ ΗΤΑΝ ΛΙΓΜΕΝΑ ΕΝ ΑΝΑΦΚΑΝ ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ. ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΧΑΣΩ ΕΚΤΟΣ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΜΟΥ. ΕΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΟΤΙ ΕΧΑΣΑ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΜΟΥ ΑΔΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΜΕ ΕΠΕΡΙΠΕΞΕ ΚΑΙ ΕΝΙΩΘΑ ΤΟΣΟ ΜΑΛ...ΚΑΣ.

Τωρα τουτος ο ανθρωπος τι εκαταλαβε που με εκλεψε μια φορα και επουλησε μου οτιδιποτε σκαρτο ειχε το μαχαζι του?? εν του αξιζει να τον δυσφιμιζω οπου σταθω και οπου βρεθω?? να πω οκ για τα φωσφορακια εν το ηξερε που εν ειχε chance σιουρα ειπαν του το αλλα για τον ακροβατη?? πριν λιο μου τον εφεραν και εν μουθκιασμενος??

εγω προτεινω να παρουμε πιο δραστικα μετρα για να προστατεψουμε τους εαυτους μας γιατι εν αντεχω καν να σκεφτουμε πως με την πρωτη ευκαιρια που εχουν εκμεταλευκουντε μας για τα λεφτα και μονο με τοσο ανηθικες πραξεις.

νομιζω ηρτε η ωρα ρε παιδια να ασχοληθουμε σοβαρα με τον αντιεπαγγελματισμο και την κλεψια που αντιμετωπιζουμε να το παρουμε στα σοβαρα και να ανοιξουμε το στομα μας

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Επαγγελματιες και μη.... (καταστηματαρχες)

Post by Greg »

εγω οτι χρειαζομε πλεον το φερνω απο εξω..καλα εταιζα τους καρχαριες της λεμεσου τοσο καιρο
Esox Lucius

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Επαγγελματιες και μη.... (καταστηματαρχες)

Post by gdeme »

Φίλε Κώστα,

πολλοι απο αυτους δεν θα τους ονομαζα αλεξιπτωτιστες μιας και ειναι χρόνια στο χώρο.
Επίσης μπορεί αλλη συμπεριφορα να εχουν σε εμενα και αλλη σε καποιον άλλο.

Καταγγελια προσωπικα δεν με βλέπω να κανω γιατι απλα δεν έχω χρονο για να τσακωνομαι.
Θα κατηγορηθει για θα εΙχε περασει ευλογο χρονικο διαστημα και δεν μου απαντησαν ΚΑΝ !

Ωστοσο θα κανω την καταγγελια στην Attwood, για να ξερει τι γινεται, και επισης δεν θα αγορασω τπτ απο κοντα του.

Υπομονη λιγες μερες και θα πω και ονομα.

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: Επαγγελματιες και μη.... (καταστηματαρχες)

Post by COTSIOS80 »

Φίλε gdeme,

Καλα θα κανεις να προχωρησεις σε ενημερωση του κατασκευαστη για τον τροπο που διαχειριζονται τα προιοντα του στο παζαρι.

Προσωπικα δεν πιστευω οτι καποιος μπορει να ονομαζεται επαγγελματιας μονο και μονο επειδη ειναι στο χωρο χρονια. Το μονο που διατηρει στο παζαρι καποιους τοσα χρονια ειναι οι δικη μας ανοχη και αδιαφορια στην εκμεταλλευση εις βαρος μας.
ΕΜΕΙΣ ΦΤΑΙΜΕ ΟΧΙ ΑΥΤΟΙ. Ξερεις την κουβεντα που λεει " Απον αντρεπεται ο κοσμος εν δικος του" :D

Φανταζομαι θα εχεις συγκρινει πολλες φορες τις τιμες και το σερβις στο διαδικτυο με αυτα της ντοπιας αγορας και θα εχει φρικαρει!

Ο σωστος επαγγελματιας πρεπει να εχει μια ομοιομορφη αντιμετωπιση προς τους πελατες του, ειδικα στην χωρα μας που ολοι λιγο πολυ ειμαστε γνωστοι και ξερουμε παραδειγμα οτι ο Α αγορασε κατι 10 ευρο και Β αγορασε το ιδιο 15 ευρο. Ο Β θα λεει μετα πως τον εκλεψε δεν ειναι? :)
Ditch the bitch and let's go fishing!

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: Επαγγελματιες και μη.... (καταστηματαρχες)

Post by nicolas theocharous »

gdeme wrote:Φίλε Κώστα,

πολλοι απο αυτους δεν θα τους ονομαζα αλεξιπτωτιστες μιας και ειναι χρόνια στο χώρο.
Επίσης μπορεί αλλη συμπεριφορα να εχουν σε εμενα και αλλη σε καποιον άλλο.

Καταγγελια προσωπικα δεν με βλέπω να κανω γιατι απλα δεν έχω χρονο για να τσακωνομαι.
Θα κατηγορηθει για θα εΙχε περασει ευλογο χρονικο διαστημα και δεν μου απαντησαν ΚΑΝ !

Ωστοσο θα κανω την καταγγελια στην Attwood, για να ξερει τι γινεται, και επισης δεν θα αγορασω τπτ απο κοντα του.

Υπομονη λιγες μερες και θα πω και ονομα.
φιλε η καταγγελια στην Attwood θα ειναι το καλυτερο πραγμα που μπορεις να καμεις προς το παρων πιστευω. μεν το καθυστερησεις. ισως η εταιρια που μονη της μιλησει με το καταστημα και να του ζητησει εξηγησεις. μεν τον καταγγηλεισ απλα αλλα γραψε την ιστορια ακριβως οπως εγινε και οπως μας την διηγηθηκες εσυ. νομιζω ενα πιασουν τοπο τα λογια σου

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Επαγγελματιες και μη.... (καταστηματαρχες)

Post by caveman »

:lol: :lol: εγώ άκουσα την εξείς συζήτηση σε κατάστημα......

Πελάτης: Μα που ήντα υλικό ένει τούντο καλάμι? έντζαιν κάρμπον?

Καταστηματάρχης: %$#^%$^&$

Πελ.: μα τα δαχτυλίδια του εν φένουντε πολλά καλά...

Κατ.: #$%#%$#%$

Πελ.: μα σείρνει τα 100 γραμμάρια οξά ννα μου μείνει στο σιέρι...?

Κατ.: Άτε....... ΑΤΕ.... άφυστο, άφυστο καλάμι τζιαμέ τζαι φείε, άτε... άτε φύε τζαι πάεννε στον ¨ππππππππ¨ που σας κλέφκει τζαι αρέσκει σας!! ΠΟΥΛΩ ΣΑΣ ΧΡΥΣΑΦΙ!!!! Πουλώ σας χρυσάφι τζαι εν το καταλάβετε!!!! Άτε, φύε, φύε παέννε.....

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol:
:lol: :lol: :lol:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Επαγγελματιες και μη.... (καταστηματαρχες)

Post by konstantinos kalogir »

Greg wrote:εγω οτι χρειαζομε πλεον το φερνω απο εξω..καλα εταιζα τους καρχαριες της λεμεσου τοσο καιρο
+100000

User avatar
largemouth
Posts: 506
Joined: Tue Sep 18, 2007 1:25 pm

Re: Επαγγελματιες και μη.... (καταστηματαρχες)

Post by largemouth »

caveman wrote::lol: :lol: εγώ άκουσα την εξείς συζήτηση σε κατάστημα......

Πελάτης: Μα που ήντα υλικό ένει τούντο καλάμι? έντζαιν κάρμπον?

Καταστηματάρχης: %$#^%$^&$

Πελ.: μα τα δαχτυλίδια του εν φένουντε πολλά καλά...

Κατ.: #$%#%$#%$

Πελ.: μα σείρνει τα 100 γραμμάρια οξά ννα μου μείνει στο σιέρι...?

Κατ.: Άτε....... ΑΤΕ.... άφυστο, άφυστο καλάμι τζιαμέ τζαι φείε, άτε... άτε φύε τζαι πάεννε στον ¨ππππππππ¨ που σας κλέφκει τζαι αρέσκει σας!! ΠΟΥΛΩ ΣΑΣ ΧΡΥΣΑΦΙ!!!! Πουλώ σας χρυσάφι τζαι εν το καταλάβετε!!!! Άτε, φύε, φύε παέννε.....
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol:
:lol: :lol: :lol:
Εν αντρεπεσε ρε περιπαιζεις τον φιλο σου :twisted: :twisted: :twisted:
Waiting for the perfect storm

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Επαγγελματιες και μη.... (καταστηματαρχες)

Post by apsavvas »

για καλαμια ρε παιδια απο εξω ειναι πολλα τα μεταφορικα. Υπαρχη τπτ να αποφιγουμε αυτο?
οσο για τα αλλα ναι ολοι πιστευω ψωνιζουν απο εξωτερικο, επιδη οχι μονο ποσοτητα υπαρχη απο companies αλλα και χαμιλοτερη τιμη.
The only source of knowledge is experience

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Επαγγελματιες και μη.... (καταστηματαρχες)

Post by gptochos »

Ρε Γιώργο πάνω σε θέματα βάρκας εξοπλισμό κλπ οι πλείστοι είναι αχάπαροι! Ειδικά αν επήες από μεγαλοκαταστήματα που οι πλείστοι πωλητές είναι αχάπαροι δεν έχεις σωτηρία φίλε! Το πιο σωστό κατ εμένα είναι να έχεις το μηχανικό σου και ότι πάθει η βάρκα πέρνεις την εκεί!

Τώρα για το αν θα πρέπει να τον καταγγείλεις στην Εταιρεία φυσικά να το κάμεις! Ένα email δεν νομίζω να σου πάρει αρκετό χρόνο! Φυσικά υπάρχει και η πιθανότητα να σε γράψουν στα αρχ.....α τους! Καλή τύχη φίλε
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Επαγγελματιες και μη.... (καταστηματαρχες)

Post by gdeme »

Ελα Πτωχο,

κάθε άλλο απρά αχάπαρος ειναι ο "φίλος" σου . Απλα ειπε να παιξει πελλο ως παρα κατω....

Μηχανικο εχω και την παιρνω,απλα προθημοποιηθηκα να την παρω σε δικο τους ηλεκτρολογο για να μην εχουν να πουν οτι φταινε τα ηλεκτρικα.

Περιμενω να περασουν οι μερες και θα κανω τα πρεποντα.

Εννοειται οτι ηδη εβαλα αντλια στο σκαφος απο αλλού.

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Επαγγελματιες και μη.... (καταστηματαρχες)

Post by apsavvas »

ακουμε ακουμε ολο εναντιον για τους καταστηματαρχες μα πετε μου εμπικε κανενας στη θεση τους να διτε τη γινετε δηλαδη οξα μονο να τους κατιγορατε. Εγω ως πελατης καποιου γνωστου καταστηματος ειμαι ευχαριστημενος και ναι το ξερει και ο ιδιος οτι καποια πραγματα τα φερνω απο εξω. και κατι αλλο οταν δν προσεχεις τι εχεις δεν ειναι λαθος υπαλληλου η καταστηματαρχη.
The only source of knowledge is experience

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”