Επαγγελματιες και μη.... (καταστηματαρχες)

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Επαγγελματιες και μη.... (καταστηματαρχες)

Post by admin »

apsavvas wrote:ακουμε ακουμε ολο εναντιον για τους καταστηματαρχες μα πετε μου εμπικε κανενας στη θεση τους να διτε τη γινετε δηλαδη οξα μονο να τους κατιγορατε. Εγω ως πελατης καποιου γνωστου καταστηματος ειμαι ευχαριστημενος και ναι το ξερει και ο ιδιος οτι καποια πραγματα τα φερνω απο εξω. και κατι αλλο οταν δν προσεχεις τι εχεις δεν ειναι λαθος υπαλληλου η καταστηματαρχη.
Φίλε κανένας δέν είπε ότι όλα τα καταστήματα είναι προβληματικά. Απλά ορισμένοι που εδρατσιάσαν λόγο εκμετάλευσης και άγνοιας των πελατών τους τα τελευταία 10-20 χρόνια έχουν πολύ λάθος αντήψηλη για το παζάρι εν έτη 2010. Υπάρχουν πολλά αξιόλογα καταστήματα που έχουν και ανταγωνίσιμες τιμές και καλό σέρβις. Τι να πείς όμως όταν ένα εξάρτημα το συτήσαμε απο αντιπρόσωπο και ήθελε €1125 ενώ το φέραμε το ΙΔΙΟ απο την Αμερίκή με €120. Ατε έμπα στην θέση τουτου του κυρίου να δούμε . Επίσης ένα μηχάνημα ή ργαλείο όταν του δίδουν οι κατασκευαστές εγγύηση προβλέπουν την φυσική φθορά. Οϊ σαν΄κάποιο που μου επούλησα μηχανούα για καλάμι και στην δεύτερη χρήση έσπασαν ταα φρένα και όταν του την πήρα πίσω λαλεί μου εσύ φταίεις που επαιζες με τα φρένα. Ε καλά ρε κύριε έγραφε πούποτε do not touch Μα σοβαρομιλούμε τωρά.

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Επαγγελματιες και μη.... (καταστηματαρχες)

Post by gdeme »

Φιλε μου Σαββα,

ευτυχως που υπαρχουν ατομα σαν εμενα που αντι να τους πελεκω με 10 τηλ την ημερα, σαν κυριος δεν τους ενοχλησα μεχρι σημερα.Και ετυχως που αντι να πηγαινω εκει και να φωναζω,καθομαι σπιτι μου και αναλογιζομαι τι πρεπει να κανω.

Εγω φιλε μου προσεχω τα πραγματα μου,αλλα και να μην τα προσεχα, εγω θεωρω απαραδεκτο να πρεπει να περασει 1&1/2 μηνας για να μου πουν κατι. Δεν απαιτησα τα λεφτα μου, ή να μου δωσουν άλλη, απλα ειπα οτι για 1 κ 1/2 μηνα δεν ειχα νεα. Ας με επαιρναν τηλ να μου που, ξερεις κατι, η αντλια ναι ειναι χαλασμενη,αλλα φταις εσυ γιατι α, β, γ, και να μου το αποδειξουν εμπρακτα.Ουτε αυτο δεν εγινε.

Προσφερθηκα να παρω το σκαφος για τεχνικο ελεγχο (αφου ισως ειναι μια αιτία γιατι δεν δουλευε) ,προσφερθηκα να την ανοιξουμε να δουμε αν ειχε πιασει βρωμα ή κατι άλλο στην φτερωτη, τιποτα όμως.

Παντως να παω και στον αντιποδα.
Χρειαζομαι κατι, παιρνω τηλ σε γνωστο καταστημα (Λεμεσο) --(εγω είμαι Λευκωσια) --κατα τις 10.00 και του λεω:
Ρε φιλε, θελω α,β,γ τα εχεις?
Ναι.
Πόσα είναι?
Τοσα?
Πότε θα τα έχω?
Κατα το μεσημερακι ειναι καλα?

Αυτο ειναι εξυπηρετηση. Και όποτε χρειαστηκε να με εξυπηρετησει το εκανε, και μου εδωσε ή αντικατεστησε ελλατωματικα προιοντα χωρις μα και μου.

Επειδη τωρα δεν εχω χρονο, την Δευτερα θα σας εχω νεα.

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Επαγγελματιες και μη.... (καταστηματαρχες)

Post by apsavvas »

ο καθενας μιλα με τη κριση τη δικη του ρε παιδεια.
στο θεμα τιμης
εγω στραονο και πουλο και εσι αγοραζε λαλι κ μια παριμια.
στη εν λογο κατασταση δν ειμαι κ ο αρμοδιο να πω για τις πομπες αλλα σαν φιλος κ εμπιστος πελατης καταστηματαρχη ποτε μου μα ποτε μου δν υπηρχε τετιο προβλημα και οι τιμες ηταν σινετες σε θεμα του οτι μπορεις να τα φερεις απο εξω. ναι φερνω και εγω απο εξω αλλα καποια πραγματα ειναι the same στη τελικη αναλυση
The only source of knowledge is experience

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: Επαγγελματιες και μη.... (καταστηματαρχες)

Post by nicolas theocharous »

apsavvas wrote:ο καθενας μιλα με τη κριση τη δικη του ρε παιδεια.
στο θεμα τιμης
εγω στραονο και πουλο και εσι αγοραζε λαλι κ μια παριμια.
στη εν λογο κατασταση δν ειμαι κ ο αρμοδιο να πω για τις πομπες αλλα σαν φιλος κ εμπιστος πελατης καταστηματαρχη ποτε μου μα ποτε μου δν υπηρχε τετιο προβλημα και οι τιμες ηταν σινετες σε θεμα του οτι μπορεις να τα φερεις απο εξω. ναι φερνω και εγω απο εξω αλλα καποια πραγματα ειναι the same στη τελικη αναλυση
apsavvas wrote:ακουμε ακουμε ολο εναντιον για τους καταστηματαρχες μα πετε μου εμπικε κανενας στη θεση τους να διτε τη γινετε δηλαδη οξα μονο να τους κατιγορατε. Εγω ως πελατης καποιου γνωστου καταστηματος ειμαι ευχαριστημενος και ναι το ξερει και ο ιδιος οτι καποια πραγματα τα φερνω απο εξω. και κατι αλλο οταν δν προσεχεις τι εχεις δεν ειναι λαθος υπαλληλου η καταστηματαρχη.
νε φιλε μου επειδη εππεσες πανω σε ενα καλο ρε φιλε εν σημαινει πως ουλλοι η τουλαχιστον οι πληστοι εν επαγγελματιες και στο κατω κατω ουλλοι ξερουμε πως η νοοτροπια ΚΑΠΟΙΩΝ κυπραιων εμπορων (ΟΧΙ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ/ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΓΓΕΚΡΙΜΕΝΑ) ασχετα με το αν πουλουν καλαμια, αυτοκινητα η κουπες ειναι να καμουν τα παλλουτζια τους χρυσα με μια και μονο πωληση σαν να ειμαστε οι κοτες με τα χρυσα αυγα. πιστεψε με ειμαι στο παζαρι χρονια ειδικα σε αγοραπωλησεις αυτοκινητων αλλα και σε διαφορους αλλους τομεις και ξερω πως λειτουργουν τα πραματα.

εν λεω, που την στιγμη που αγοραζεις κατι πανακριβο ειναι δικη σου η ευθηνη γιατι σημαινει πως εδεχτηκες την συγγεκριμενη τιμη. αν ομως σπασει κατι το οποιο εν φερεις ευθηνη τοτε ειναι αναγκασμενος να σου το σασει η να το αντικαταστησει. και να σου πω και κατι αλλο. οι φιλοι μας οι εγγλεζοι εχουν ενα νομο απαραβατο μεσα στο παζαρι ο οποιος λεγετε VALUE FOR MONEY. τι σημαινει τουτο?? πως με τα λεφτα που διας αγοραζεις και προιοντα και υπηρεσιες μεταγενεστερα, μπορει το παζαρι τους τσιαμε να ειναι ακριβο αλλα εχεις την υποστηριξη τους σε περιπτωση οποιουδηποτε προβληματος. τουτο εν αποδεδηγμενο 100% γιατι ο εγγλεζος ειναι ο καλυτερος στον κοσμο πανω στο μαρκετιγκ και εκαταλαβε πως αμαν παθει κατι που επουλησε απλα στελλει το πισω στο εργοστασιο και αναπληρωνουν του το χωρις κανενα μα κανενα κοστος.

Το συμπερασμα ξερεις ποιο ειναι και το ηθικο διδαγμα??? πως οι καταστηματαρχες που ειναι προβληματικοι οχι μονο με τις τιμες που χρεωννουν οι οποιες ειναι απαραδεκτες οπως ειπε πιο πανω και ο φιλος μας ο αριστος αλλα και με το after sales service και γενικα με τον τροπο που λειτουργουν και δειχνουν πως το μονο που τους νοιαζει ειναι τα λεφτα ειναι ετσι γιατι εμεις φταιμε, πιεννουμε οπως τα αρνια αγοραζουμε τα προιοντα τους μια φαουσα ακριβεια και μετα αμαν παθουν και τιποτε εχουμε την ταση να σιωπουμε και να την τρωμε ακομα παραπανω. εν εχουμε το θαρρος του λογου μας και αφηνουμεν τους να μας καβαλητζιεψουν. σας παρακαλω διερωτηθητε τουτοι οι ανθρωποι αν ηταν στην Αγγλια, Γαλλια, Γερμανια στο εξωτερικο τελος παντων με βιωτικο επιπεδο αναλογο με της χωρας μας νομιζετε ηταν να δουλεψουν με ετσι νωοτροπια?? ηταν να κλεισουν που τον πρωτο μηνα αν αντεχαν ενα μηνα με τα μυαλα που κουβαλουν ασχετο πως οι μυνησεις ηταν να πιεννουν και να ερκουντε.

αν καμνω κανενα να νιωθει πως αυτα που λαλω ειναι πελλαρες ας φκει να με διαψευσει και να μου πει ρε μ.λ.κ τι εν τουτα που λαλεις αλλα παρακαλω να φκει να πει κατι το οποιο μπορει να τεκμηριωσει και να αποδειξει πως η τοποθετηση μου ειναι ασχετη.

Φιλε σαββα σεβουμε πως εισαι απολυτα ικανοπηοιμενος απο της υπηρεσιες και τα προιοντα που σου παρεχει ο καταστηματαρχης σου αλλα εν μπορεις να φκενεις δημοσιως μπροστα απο ολο το φορουμ και να εισαι τοσο απολυτος πως οι καταστηματαρχες ειναι αψογοι, οκ ειπαμεν τα εχει που εν αψογοι ειλικρινα εχει που εν σκαρτοι ομως και πρεπει να το δεχτεις.

με τα λογια σου πριν οτι ταχα εν προσεχουμε τα πραματα μας ειναι μια εντελως λανθασμενη τοποθετηση και αποψη αφου πρωτον εν ξερεις πως προσεχει ο καθενας τα πραγματα του και δευτερον ειμαστε τοσοι μεστο φορουμ που εχουμε ουλλοι και που ενα παραπονο με καποιον ειμαστε βλακες δηλαδη εμεις ουλλοι δηλαδη και παλαβοι ετσι θελεις να πεις?? οξα ηρτεν μας να δυσφημησουμε καποιους καταστηματαρχες ετσι για το χαι χουι να περασει η ωρα???

κατανοω την αποψη σου αλλα θεωρω πως εισαι επιθετικος απεναντι σε καποια μελη του φορουμ που απλα και εκεινοι ηθελαν να μοιραστουν με ολους μας μια ασχημη εμπειρια τους. αντι να υποστηριζουμε τους συνανθρωπους μας ερκουμαστε και φκαλλουμε τα ματια μας μονοι μας.

φιλε σαββα μιλω απολυτως φιλικα και εν θελω τα λογια μου να οδηγησουν σε καμια παρεξηγηση απλα οπως ενα απλο μελος του φορουμ λεω εκεινο που νιωθω χωρις να ειμαι απολυτος στις τοποθετησεις μου

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Επαγγελματιες και μη.... (καταστηματαρχες)

Post by MariosK »

apsavvas wrote:σαν φιλος κ εμπιστος πελατης καταστηματαρχη ποτε μου μα ποτε μου δν υπηρχε τετιο προβλημα και οι τιμες ηταν σινετες σε θεμα του οτι μπορεις να τα φερεις απο εξω
Επίσης ρε φίλε μπορεί να είσαι και λίγο προκατειλημμένος γιατί όπως είπες ο συγκεκριμένος καταστηματάρχης είναι και φίλος σου. Anyway εγώ είπα το αρκετές μέσα στο φόρουμ και θα το πω ακόμα μια φορά.

Οι τιμές τον καταστημάτων στην Κύπρο δεν είναι και ΤΟΣΟ παράλογες, υπάρχουν και εξαιρέσεις, δεδομένου ότι είναι υποχρεωμένος να σου παρέχει 2 πράγματα:
α) after sale services
β) και την πολυτέλεια του showroom

ΑΛΛΑ δυστυχώς στην Κύπρο το (α) είναι σχεδόν ανύπαρκτο αφού αν τελικά σου αντικαταστήσουν ένα ελαττωματικό προϊόν σπάζουν σε όσπου να το κάμουν και επίσης πολλές φορές για εξειδικευμένα προϊόντα δεν έχουν της γνώσεις για να σε υποστηρίξουν τεχνικά. After sale services δεν σημαίνει απλά να μου το "σάσει" ή στην καλύτερη περίπτωση να μου το αντικαταστήσει αν χαλάσει, αλλά θα πρέπει να μπορεί να μου εξηγήσει τζε κανένα θκιο πράματα παραπάνω τζε να με καθοδηγήσει τζε στην χρήση του, ειδικά για εξοπλισμό βάρκας.

Για το (β) στις πλείστες περιπτώσεις είναι ελλιπές και αναγκαστικά πάλι πρέπει να καταφύγεις στο internet για να δεις αν υπάρχει και κάτι άλλο όπως επίσης, άμεσα συνδεδεμένο με το (α), το showroom μπορεί να έχει ποικιλία για πάεις να δεις και να διαλέξεις αλλά αν δεν ξέρεις τι σου γίνεται τότε πιάστα τζε γύρασειν γιατί πιθανόν τζε τζίνος που τα πουλά δεν θα έχει ιδέα ούτε που τα βασικά.

Εγώ προσωπικά αν κάποιο κατάστημα στην Κύπρο είχε ένα πολύ καλό after sale service και ένα σχετικά καλό showroom με υπαλλήλους που να έχουν στοιχειώδεις γνώσεις, δεν λέω να είναι experts, τότε δεν θα με πειράζει να διώ και περισσότερα χρήματα και να έχω την κκελλέ μου ήσυχη παρά να βουρώ στο internet.

Για μένα στην Κύπρο μέχρι τώρα μόνο ένα κατάστημα με ικανοποιεί κατά 99% να πάω να αγοράσω που τζιαμέ τζε να φύω τζε να είμαι ευχαριστημένος και μόνο σε ένα είδος ψαρέματος. Τζε τζίνο το 1% που λύπει είναι γιατί ο άνθρωπος δεν μπορεί να έχει κάθε παραξενιάν που είδα εγώ σε περιοδικά και internet.

Πρέπει να καταλάβουν οι καταστηματάρχες πλέον ότι οι αγορές που το internet έγιναν ιδιαίτερα αξιόπιστες και φτηνές και αν δεν προσφέρουν τζίνο το κάτι παραπάνο τότε θα έχουν σοβαρό πρόβλημα στο άμεσο μέλλον.

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Επαγγελματιες και μη.... (καταστηματαρχες)

Post by gdeme »

Νομιζω ξεφυγαμε λίγο.

Το θεμα του αν ειναι ακριβα είναι άλλο και το after sales service είναι άλλο.

Εγω εθιξα το after sales service.

και εγω με την σειρά μου κάνω την ερευνα αγορας μου εγχωρια και στο διαδικτιο και απο εκει που με συμφερει αγοράζω.


Ας φέρω άλλο ενα παράδειγμα επαγγελματισμου.

Προσφατα αγορασα απο το e-bay ενα housing του κινητου μου. η περιγραφη εγραφε οτι περιειχε τα παντα (συγκεκριμενα το δικο μου ηταν htc και αποτελειται απο α) πισω καλλυμα, β) μπροστα, γ) βαση, δ) οθονη αφης.
Παρέλαβα το πακετο και ειχε τα 3 πρωτα, εστειλα mail για να παραπονεθω,γιατι ενω λεει οτι τα εχει ολα, ειχε τα 3 απο τα 4.
Η απαντηση ηταν η εξης : κάναμε λάθος στην περιγραφή και προθυμοποιούμαστε να σου δώσουμε 3 απο τα 12 δολάρια πισω για την ταλαιπωρια και το λάθος μας.

Αυτο το πράγμα κάτι λέει για εμενα.

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Επαγγελματιες και μη.... (καταστηματαρχες)

Post by apsavvas »

ας μη παρω πιο κατω τη κουβεντα επιδη στο τελος θα μας ανιξετε και καταστημα να πουλουμε κιολας.
The only source of knowledge is experience

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Επαγγελματιες και μη.... (καταστηματαρχες)

Post by Greg »

καλα ρε φιλε εθιξαμε το καταστημα σου και κανεις ετσι?
Esox Lucius

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Επαγγελματιες και μη.... (καταστηματαρχες)

Post by apsavvas »

αν ειχα καταστημα δεν θα εμπενα στο κοπο να μιλισω εδω του λογου το αληθες αλλα μερικοι πιστευουν οτι μας κλεβουν κανονικα οι καταστηματαρχες αλλα δν ειναι ετσι το θεμα. Αν ο οποιος διποτε πεφτη θυμα δεν φτεμε εμεις. Οταν ξερης να μιλας κανεις και σωστες πραξεις.
ολα υπαρχη ενας σκοπος που ξεκινανε ειτε μας αρεσει ειτε οχι.
The only source of knowledge is experience

User avatar
largemouth
Posts: 506
Joined: Tue Sep 18, 2007 1:25 pm

Re: Επαγγελματιες και μη.... (καταστηματαρχες)

Post by largemouth »

Ρε παιθκια αμαν εχει αρνια εχει και κασαπιες
Ουλλοι επαθαμεν την πολλες φορες εν θέμα να μαθένεις και να προχωρας.
Waiting for the perfect storm

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: Επαγγελματιες και μη.... (καταστηματαρχες)

Post by COTSIOS80 »

largemouth wrote:Ρε παιθκια αμαν εχει αρνια εχει και κασαπιες
Ουλλοι επαθαμεν την πολλες φορες εν θέμα να μαθένεις και να προχωρας.
Ρε bro αλοπως ειπες την πιο σωστη κουβεντα της συζητησης! :clap: :clap: :D
Ηταν πολλα φιλοσοφιμενη κουβεντα!
Ditch the bitch and let's go fishing!

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: Επαγγελματιες και μη.... (καταστηματαρχες)

Post by sifu-nas »

Ετσι εν ο σειρας αλληγορικα βαθυστοχαστος... :think:

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Επαγγελματιες και μη.... (καταστηματαρχες)

Post by Greg »

COTSIOS80 wrote:
largemouth wrote:Ρε παιθκια αμαν εχει αρνια εχει και κασαπιες
Ουλλοι επαθαμεν την πολλες φορες εν θέμα να μαθένεις και να προχωρας.
Ρε bro αλοπως ειπες την πιο σωστη κουβεντα της συζητησης! :clap: :clap: :D
Ηταν πολλα φιλοσοφιμενη κουβεντα!
και γω συμφωνω...αποστομοσεν μας..!
Esox Lucius

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Επαγγελματιες και μη.... (καταστηματαρχες)

Post by admin »

μπε μπεεεε πράγματι

User avatar
largemouth
Posts: 506
Joined: Tue Sep 18, 2007 1:25 pm

Re: Επαγγελματιες και μη.... (καταστηματαρχες)

Post by largemouth »

Ας εν καλα το Κυριακουι που μου την ειπε :ugeek: :ugeek:
Γιαυτο εν εξαναπια σε καπιους και ουτε προκειτε να ξαναπαω
Waiting for the perfect storm

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”