ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΑ ΔΙΧΤΥΑ???

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΑ ΔΙΧΤΥΑ???

Post by admin »

Vintage wrote:Καλημέρα παιδιά και καλή χρονια :)

Κάτι με ενοχλεί αφάνταστα τον τελευταίο καιρό...
ΔΙΧΤΥΑ παντού δίχτυα.... όλη την μέρα
Υπάρχει κάποια νομοθεσία για αυτό το θέμα?

Εννοώ για ώρες που δικαιούνται μέρες ίσος απόσταση από παραλια βάθος κάτι τέτοια?


Και απολογούμαι που άρχισα την χρονια με γκρίνια αλλα από καιρό το έχω παρατηρήσει, αλλα τελευταία έχει παραγίνει

Tο παράπονο αυτό πω ότι άκουσα εκφράζεται κιόλας από πολλούς ερασιτέχνες που ασχολούνται με την παράκτια αλιεία
Σύμφωνα με την παμπάλαια και εντελώς λάθος Κυπριακή νομοθεσία περί αλιείας απο 31 Σεπτεβρίου μέχρι και 31 Απριλίου μπορούν να βάζουν δίκτυα σε όποιο βάθος θέλουν σε οποιο χώρο θέλουν. Τώρα πόσες ζεμπύλες δικαιούτε ο καθένας αυτό είναι μια άλλη ιστορία.

ΠΑΜΠΟΣ ΚΑΖ
Posts: 33
Joined: Sat Nov 21, 2009 11:58 am

Re: ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΑ ΔΙΧΤΥΑ???

Post by ΠΑΜΠΟΣ ΚΑΖ »

Επρεπε να ειχαν μια μινιμουμ αποσταση απο τες ακτες,
τουλαχιστον 500 μετρα.
Στο ποταμο στο Λιοπετρι μου ετυχε να ψαρεψω με καστινγκ δικτυα
και νομιζα οτι εβγαζα εξω το ψαρι της ζωης μου,
Τελικα τα εκοψα ολα με το ψαλιδι και δεν ξαναπηγα εκει.

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΑ ΔΙΧΤΥΑ???

Post by admin »

ΠΑΜΠΟΣ ΚΑΖ wrote:Επρεπε να ειχαν μια μινιμουμ αποσταση απο τες ακτες,
τουλαχιστον 500 μετρα.
Στο ποταμο στο Λιοπετρι μου ετυχε να ψαρεψω με καστινγκ δικτυα
και νομιζα οτι εβγαζα εξω το ψαρι της ζωης μου,
Τελικα τα εκοψα ολα με το ψαλιδι και δεν ξαναπηγα εκει.
Φίλε τι μου λές τώρα εγώ ψάρεψα δίκτυα με ανντένα πεντάμετρη απο την ακτή Έλεος

ΠΑΜΠΟΣ ΚΑΖ
Posts: 33
Joined: Sat Nov 21, 2009 11:58 am

Re: ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΑ ΔΙΧΤΥΑ???

Post by ΠΑΜΠΟΣ ΚΑΖ »

Και επειδη νομιζω οτι κατα 90% ειναι επαγγελματιες που το καμνουν, η μοιρα του
επαγγελματος τους ειναι προδιαγραμενη.
Αν ηταν σωστοι θα εβαζαν μονοι τους, μεσον των συνδεσμων τους, καποιους μινιμουμ
παραγοντες ωστε να εξασφαλισουν το μελλον του επαγγελματος τους.

User avatar
george87d
Posts: 371
Joined: Mon Nov 10, 2008 6:58 pm

Re: ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΑ ΔΙΧΤΥΑ???

Post by george87d »

Αφου εν οι επαγγελματιες που καταστρεφουν το ιδιο τους το επαγγελμα...Οπου βουττησεις εν γεματο παλια δυχτια....τσιε μετα φτεν οι ψαροτουφεκαες για την καταντια της 8αλασσας.......... :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Η θαλασσα μου η ζωη μου!!!!!
ΣΤΕΛΑΡΑΣ FOREVER!!!!!!!!!!!!!

Πιττης Γιωργος

Laser Interceptor...the best antiradar

ΠΑΜΠΟΣ ΚΑΖ
Posts: 33
Joined: Sat Nov 21, 2009 11:58 am

Re: ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΑ ΔΙΧΤΥΑ???

Post by ΠΑΜΠΟΣ ΚΑΖ »

Εχτες μεταξυ Ορμηδειας - ξυλοφαγου, η ιδια βαρκα, μαζευε διχτυα απο τες 9 μεχρι τες 11 το πρωι,
και ηρθε κα ξαναεριχνε στον ιδιο τοπο [περιπου 50 μετρα απο την ακτη] απο τες 2 μεχρι τες 4 το απογευμα.
Και επειδη ειμαι και λιγο περιεργος, τον παρακολουθησα και εξιψαριζε μεσα - μεσα κανενα ψαρι.
Οι βαρκες και τα δικτια ειναι παρα πολλα, Ο Ανθρωπος μπορει να το εκαμνε για να βγαλει το μεροκαματο,
Αλλα πιστευω ειναι πλεον αργα, Τα μονα που απομειναν στες ακτες μας ειναι περαστικα, εποχιακα ψαρια
που και αυτα αν τα πετυχουν.

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΑ ΔΙΧΤΥΑ???

Post by AggelosLRK »

.
Last edited by AggelosLRK on Fri May 07, 2010 1:47 pm, edited 1 time in total.

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΑ ΔΙΧΤΥΑ???

Post by konstantinos kalogir »

Απ'ότι ξερω και εγώ, δικαιούνται παντού εκτόσ σε παραλίες με σημαδούρες..

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΑ ΔΙΧΤΥΑ???

Post by apsavvas »

ναι φίλε αλλά όταν πας στο κόλπο της ΜΑΔ που υπάρχουν και σημαδούρες από κάτω είναι όλο δίχτυα και παλιά και new ones κ μετά καρτεράς να πιάσεις ψαρή. Πριν Κανά δυο βδομάδες ψάρευα σε περιοχή λάρνακα και τελείωσα το ψάρεμα μου μαζί με ένα φίλο και πηγαίνω να βρω κάποιους φίλους που ψάρευαν και αυτή πάλι περιοχή λάρνακας βλέπω στα 10 μετρά από αυτός από τη παραλία να μπαίνει μέσα με στολή κατάδυσης και απλονη τα δίχτυα και κ μετά βάζει τη βαρκουα του μέσα και ως τα μέσα των σημαδούρων βάζει σημαδούρα. μετά από μια ώρα έρχεται και ένας επαγγελματίας ψαράς με το ψαροκάικο του βλέπει τη σημαδούρα του αλλού και κρατά απόσταση σχεδόν 10 μέτρα και 3εκινα και ρίχνει και αυτός τα δικά του. Μένουμε με το στόμα ανοιχτό 5 άτομα και βοηθούμε φίλους να τα μαζέψουν.
The only source of knowledge is experience

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΑ ΔΙΧΤΥΑ???

Post by Greg »

οποιος μου βρει αυτη την εποχη σημειο μεταξυ governos beach και νεου λιμανιου στη λεμεσο χωρις δυκτια θα του χαρισω ενα καλαμι.. πρεπει να παμε 40km εκτος λεμεσου μπας και καταφερουμε να ψαρεψουμε πλεον..

εν θελω να κουρτισω κανενα ( :twisted: ) αλλα παλια εριχνα και εκορακουσα 6-7 πολυαγκιστα πανω τους επιτηδες οποτε εβρισκα δυκτια στα ρηχα. Επειδη μονο ετσι καταλαβουν ορισμενοι.. τωρα εβαρεθηκα να αγοραζω κατσοσχοιρους
Esox Lucius

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΑ ΔΙΧΤΥΑ???

Post by angiec »

Καλημέρα σε όλους. Πριν 2-3 χρόνια είχα πάει με κάποιο γνωστό μου να ρίξει 1-2 ζεμπίλες περιοχή Λάρνακας . Η ώρα ήταν 4 παρά τέταρτο και μας σταμάτησε η αστυνομία και μας έκαμε παρατήρηση. Ο νόμος μας είπαν ότι ήταν μετά τις 4.00 μ.μ .Δεν γνωρίζω αν ισχύει ακόμα αυτό.

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΑ ΔΙΧΤΥΑ???

Post by admin »

angiec wrote:Καλημέρα σε όλους. Πριν 2-3 χρόνια είχα πάει με κάποιο γνωστό μου να ρίξει 1-2 ζεμπίλες περιοχή Λάρνακας . Η ώρα ήταν 4 παρά τέταρτο και μας σταμάτησε η αστυνομία και μας έκαμε παρατήρηση. Ο νόμος μας είπαν ότι ήταν μετά τις 4.00 μ.μ .Δεν γνωρίζω αν ισχύει ακόμα αυτό.
Με τισ ώρες κάτι ισχύει άσε να το ψάξω και να σας ενημερώσω

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΑ ΔΙΧΤΥΑ???

Post by konstantinos kalogir »

Greg wrote:οποιος μου βρει αυτη την εποχη σημειο μεταξυ governos beach και νεου λιμανιου στη λεμεσο χωρις δυκτια θα του χαρισω ενα καλαμι.. πρεπει να παμε 40km εκτος λεμεσου μπας και καταφερουμε να ψαρεψουμε πλεον..

εν θελω να κουρτισω κανενα ( :twisted: ) αλλα παλια εριχνα και εκορακουσα 6-7 πολυαγκιστα πανω τους επιτηδες οποτε εβρισκα δυκτια στα ρηχα. Επειδη μονο ετσι καταλαβουν ορισμενοι.. τωρα εβαρεθηκα να αγοραζω κατσοσχοιρους
Να σου δείσω μια κάσια... :twisted: :twisted:

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΑ ΔΙΧΤΥΑ???

Post by apsavvas »

έλεος ρε παιδιά ύδατα όλα. κυριακή πρωί η ώρα 7 ήμουν μακρόνησο μαζί με δυο φίλους g ψαροτούφεκο να "ποσκολιστουμε" λίγο μόλις μπαίνω μέσα βλέπω στη παραλια ένα διπλοκάμπινο να σύρει βάρκα από πίσω μιλούμε για δυο μετρα βάρκα μηχανή δη είχε k είχε δυο κουπιά μονο ο ένας ήταν με στολή μάσκα πέδιλα μονο k ο άλλος ήταν ο οδηγός. ρίχνουν τι βάρκα μέσα και μόλις βλέπω στα 10 μετρα πω παραλια δίχτυα η παραλια όλοι αριστερά μου δυο μεγάλοι σε ηλικια αντεναριες να ψαρεύουν k τους κοντεύω και τους λέω παιδιά είναι γεμάτο δίχτυα δεν έχει τιποτε. άρχισαν και έβριζαν τους δυο με τι βάρκα εγώ δεν "ενεργιασα" κακόβουλα στο θέμα να τους τα κοψω αλλα ένας από τι παρέα μας πλέχτηκε στα δίχτυα k ευτυχώς να λέτε που ήμασταν κοντά. Παιδιά τα δίχτυα αν έριχνες καρφίτσα μέσα δεν θα έρεσε από το τόσο πυκνό δίχτυ που ηταν οι κύριοι k τα δίχτυα ήταν όλος ο κόλπος του μακρονήσου μπροστά από το τελευταίο hotel προς αγια θέκλα. έλεος ρε παιδιά. το τραγικό τις ιστορία ήταν ότι δεν βρήκαν τιποτε στα δίχτυα και άρχισαν k μας έκαναν πρόβλημα ότι τα πήραμε εμείς απο τα διχτυα. k του είπα έλα να δεις αν κρατώ tpt πάνω μου k μετά να μιλάς κύριε. η περίφραξη του σπιτοιυ σου θα την έκανες πιο χαλια από τι έβαλες τα δίχτυα νταμέσα του λεω. πιάνουμε την λιμενική να "ερτι" τα τηλεφωνα κλειστά έλεος ρε παιδιά. τελικός "απολιγισμος" χάλασε το ψάρεμα τον "αντεναριον" και το δικό μας. με αποτέλεσμα οι κύριοι να μην πάρουν ούτε λέπι και να "φτεμε" εμείς.
The only source of knowledge is experience

User avatar
mourmouros
Posts: 199
Joined: Thu Jan 01, 2009 9:24 am

Re: ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΑ ΔΙΧΤΥΑ???

Post by mourmouros »

apsavvas wrote:έλεος ρε παιδιά ύδατα όλα. κυριακή πρωί η ώρα 7 ήμουν μακρόνησο μαζί με δυο φίλους g ψαροτούφεκο να "ποσκολιστουμε" λίγο μόλις μπαίνω μέσα βλέπω στη παραλια ένα διπλοκάμπινο να σύρει βάρκα από πίσω μιλούμε για δυο μετρα βάρκα μηχανή δη είχε k είχε δυο κουπιά μονο ο ένας ήταν με στολή μάσκα πέδιλα μονο k ο άλλος ήταν ο οδηγός. ρίχνουν τι βάρκα μέσα και μόλις βλέπω στα 10 μετρα πω παραλια δίχτυα η παραλια όλοι αριστερά μου δυο μεγάλοι σε ηλικια αντεναριες να ψαρεύουν k τους κοντεύω και τους λέω παιδιά είναι γεμάτο δίχτυα δεν έχει τιποτε. άρχισαν και έβριζαν τους δυο με τι βάρκα εγώ δεν "ενεργιασα" κακόβουλα στο θέμα να τους τα κοψω αλλα ένας από τι παρέα μας πλέχτηκε στα δίχτυα k ευτυχώς να λέτε που ήμασταν κοντά. Παιδιά τα δίχτυα αν έριχνες καρφίτσα μέσα δεν θα έρεσε από το τόσο πυκνό δίχτυ που ηταν οι κύριοι k τα δίχτυα ήταν όλος ο κόλπος του μακρονήσου μπροστά από το τελευταίο hotel προς αγια θέκλα. έλεος ρε παιδιά. το τραγικό τις ιστορία ήταν ότι δεν βρήκαν τιποτε στα δίχτυα και άρχισαν k μας έκαναν πρόβλημα ότι τα πήραμε εμείς απο τα διχτυα. k του είπα έλα να δεις αν κρατώ tpt πάνω μου k μετά να μιλάς κύριε. η περίφραξη του σπιτοιυ σου θα την έκανες πιο χαλια από τι έβαλες τα δίχτυα νταμέσα του λεω. πιάνουμε την λιμενική να "ερτι" τα τηλεφωνα κλειστά έλεος ρε παιδιά. τελικός "απολιγισμος" χάλασε το ψάρεμα τον "αντεναριον" και το δικό μας. με αποτέλεσμα οι κύριοι να μην πάρουν ούτε λέπι και να "φτεμε" εμείς.
Εγώ γι'αυτό έκοψα το ψαρεμα Μακρόνησο...ΟΡΓΙΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΔΙΧΤΥΑ...τα πιάνεις χαλαρα με την αντένα.
ΑΧΡΗΣΤΟΙ!!!!
κλι κλι....τα ψαράκια μου!!!

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”