ΕΜΠΕΙΡΕΙΕΣ ΑΠΟ ΨΑΡΕΜΑΤΑ

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
Post Reply
User avatar
kristis
Posts: 13
Joined: Sun Aug 09, 2009 4:11 pm
Location: ΛΕΜΕΣΟΣ

ΕΜΠΕΙΡΕΙΕΣ ΑΠΟ ΨΑΡΕΜΑΤΑ

Post by kristis »

ενα διαφορετικο θεμα που πιστευω μας επηρεαζει πολυ ειναι και οι επιδρασεις των καιρικων φαινομενων στον τροπο που συμπεριφερονται τα ψαρια. Το φεγγαρι,οι ανεμοι,η θερμοκρασια και πολλα αλλα. Θα μπορουσαμε αν θελετε να μοιραστουμε τις εμπειρειες μας και τις γνωσεις καποιων που ξερουν κατι παραπανω,ωστε να εχουμε μια γενικη εικονα ,ποιες ειναι οι ευνοικοτερες συνθηκες για ψαρεμα.Πιστευω ο καθενας εχει κανει τις παρατηρησεις του,κατι εχει ακουσει η κατι εχει διαβασει.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: ΕΜΠΕΙΡΕΙΕΣ ΑΠΟ ΨΑΡΕΜΑΤΑ

Post by MariosK »

Εγώ τζίνο που εκατάλαβα είναι ότι κατά 90% η συμπεριφορά των ψαριών είναι εντελώς απρόβλεπτη!!! Κάποια σημάδια ενισχύουν την πιθανότητα να έχει ή να μην έχει ψάρια κάτω από κάποιες συνθήκες αλλά τζε πάλε είναι απλός ενδεικτικά στοιχεία τζε τίποτε σίγουρο. Ο καλύτερος τρόπος είναι ένα ημερολόγιο όπου θα κρατάς στοιχεία για τον κάθε τόπο ξεχωριστά και τζε καλλύτερα να ψαρεύκεις ένα τόπο συστηματικά για μεγάλο χρονικό διάστημα μέχρι να βγάλεις συμπέρασμα και μετά πάεις πάρακατο.

User avatar
CASTING
Posts: 191
Joined: Tue Mar 04, 2008 6:53 pm

Re: ΕΜΠΕΙΡΕΙΕΣ ΑΠΟ ΨΑΡΕΜΑΤΑ

Post by CASTING »

Τουτο με το ημερολογιο εκαμα το τζαι το μονο συμπερασμα που εφκαλα ηταν οτι αμμαν εσιη ψαρι ο τοπος εννα τσιμπηση αμμαν ενεσιη βαρτου ριγανη.....Με φεγγαρκα με θερμοκρασιες με τιποτε.
ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΡΕΑΤΟΣΥΛΛΟΓΗ.......

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: ΕΜΠΕΙΡΕΙΕΣ ΑΠΟ ΨΑΡΕΜΑΤΑ

Post by marios »

CASTING wrote:Τουτο με το ημερολογιο εκαμα το τζαι το μονο συμπερασμα που εφκαλα ηταν οτι αμμαν εσιη ψαρι ο τοπος εννα τσιμπηση αμμαν ενεσιη βαρτου ριγανη.....Με φεγγαρκα με θερμοκρασιες με τιποτε.
Εγώ πάλι είμαι τις αντίθετης άποψης ! ότι το ψάρι πρέπει να θέλει να φαΐ !(εξαίρεση τα αρπακτικά) τώρα ποτε θέλει, και ποτε δεν θέλει ακόμα το ψάχνω :shifty: ........θα μου mini αξέχαστο πριν 3 χρονια στο παλιό λιμάνι λεμεσού στο πάτο φαινόντουσαν χιλιάδες μουρμούρες 2 μέρες προσπαθούσαμε και ούτε τσιμπιά..την τρίτη μέρα δεν πήγα και άκουσα ότι βγήκαν παρα πολλά ψαρια
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: ΕΜΠΕΙΡΕΙΕΣ ΑΠΟ ΨΑΡΕΜΑΤΑ

Post by AggelosLRK »

Αν δεν ψαρεψεις 31 νυχτες σε 1 τοπο παρατηρωντας την θεση της σεληνης και παεις μοναχα για το ποσκολιο μαλλον δεν θα μπορεσεις να προβλεπεις στην συνεχεια ποτε τρωνε,εγω παω 2-3 φορες το μηνα για casting και τις υπολοιπες για σπιν γιατι παω τις νυχτες του μηνα που θα εχω 80% επιτυχια,θελει κοπο και χρονο ομως και φυσικα ορεξη :mrgreen:

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: ΕΜΠΕΙΡΕΙΕΣ ΑΠΟ ΨΑΡΕΜΑΤΑ

Post by konstantinos kalogir »

Εγώ επειδή μόνο casting ψαρεύω ήβρα κάποια σημεία που δουλεύκουν καλά με διαφορετικές συνθήκες και πάω αναλόγως, έχει να κάμει περισσότερο με το είδος του ψαριού και τη μορφολογία του βυθού. Πάντως που κάτι στοιχεία που εμάζεψα, έχω μια περιοχή που σε 10 ψαρέματα έφκαλα 11 ψάρια από 200γρ και πάνω...!! ΧεΧε... :lol:

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΕΜΠΕΙΡΕΙΕΣ ΑΠΟ ΨΑΡΕΜΑΤΑ

Post by angiec »

Όσες φορές πήγα γιά ψάρεμα με βοριά ,σε πολλούς και διαφορετικούς τόπους ,ούτε ένα τσίμπημα .Αυτό το έχω ακούσει και από άλλους,μήπως έχει κάποια σχέση τελικά? :?: :?: :?: :?: :angelic-little:

User avatar
ps1xas
Posts: 290
Joined: Tue Sep 04, 2007 9:47 pm

Re: ΕΜΠΕΙΡΕΙΕΣ ΑΠΟ ΨΑΡΕΜΑΤΑ

Post by ps1xas »

angiec wrote:Όσες φορές πήγα γιά ψάρεμα με βοριά ,σε πολλούς και διαφορετικούς τόπους ,ούτε ένα τσίμπημα .Αυτό το έχω ακούσει και από άλλους,μήπως έχει κάποια σχέση τελικά? :?: :?: :?: :?: :angelic-little:
Καλωσόρισες και από εμενα angiec .... Βόρειας + Κερύνεια = σορκους

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: ΕΜΠΕΙΡΕΙΕΣ ΑΠΟ ΨΑΡΕΜΑΤΑ

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Αν θελετε να παρετε και μια γνωμη απο εναν λιγο μεγαλυτερο σας ειναι ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΤΑΙ ΨΑΡΕΜΑ ΟΠΟΤΕ ΕΧΕΤΕ ΧΡΟΝΟ και να μαθετε να αξιοποιητε αυτο που θα βρητε μπροστα σας εκεινη την δεδομενη στιγμη.
Μην κατσετε να χολοσκατε με καιρους, παλιρροιες, φεγγαρια , ρευματα κλπ.
Οι ανθρωποι μελετουν τα φαινομενα απο αρχαιοτατων χρονων, εχουν βαλει την καλυτερη τεχνολογια να δουλευει γι'αυτους και ακομα δεν εχουν καταφερει να ειναι σιγουροι για τιποτε σχετικα με την συμπεριφορα των ψαριων.
Εμεις δεν εχουμε την πολυτελεια να πηγαινουμε να κανουμε το χομπυ μας οποτε ειναι ΙΔΑΝΙΚΕΣ :?: :?: οι συνθηκες. Εμεις παμε οταν εχουμε ελευθερο χρονο και μετα που εχουμε τελειωσει ολες τις αλλες μας υποχρεωσεις.
Το μυστικο ειναι να μαθετε να εισαστε ευελικτοι και να προσαρμοζεστε μπροστα απο οποιαδηποτε κατασταση βρεθειτε.
Γι'αυτο καποιοι ανθρωποι κερδιζουν συστηματικα σε διαγωνισμους. Το μυστικο ειναι η προσαρμογη και η ευελιξια τους μπροστα σε οποιεσδηποτε συνθηκες βρεθουν :dance: :dance: :dance:
Think about it :idea:

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: ΕΜΠΕΙΡΕΙΕΣ ΑΠΟ ΨΑΡΕΜΑΤΑ

Post by konstantinos kalogir »

Ε να μας πει τη γνώμη του ο Ρολάνδος τότε!! (που κερδίζει συστηματικά τους διαγωνισμούς) :D

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: ΕΜΠΕΙΡΕΙΕΣ ΑΠΟ ΨΑΡΕΜΑΤΑ

Post by MariosK »

EVANTHIS LOIZOU wrote: Το μυστικο ειναι να μαθετε να εισαστε ευελικτοι και να προσαρμοζεστε μπροστα απο οποιαδηποτε κατασταση βρεθειτε.
K. Ευάνθη θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου τζε ειδικά σε τούτο το σημείο. Για μένα η ομορφιά τζε η πρόκληση στο ψάρεμα είναι να κάμεις match με τις συνθήκες. Εξού και η μεγάλη αγάπη για το largemouth :wink:.

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: ΕΜΠΕΙΡΕΙΕΣ ΑΠΟ ΨΑΡΕΜΑΤΑ

Post by (CyBasser) »

konstantinos kalogir wrote:Ε να μας πει τη γνώμη του ο Ρολάνδος τότε!! (που κερδίζει συστηματικά τους διαγωνισμούς) :D
Συμφωνώ με τον Ευάνθη. Πάς ψάρεμα ΠΡΩΤΙΣΤΑ όταν μπορείς!

Για σοβαρά ψαρέματα όμως όπου κάποιος αφιερώνεται σε ένα είδος τότε ναι, αν κρατάς αρχείο μπορεί να διαφανούν κάποιες συγκεκριμένες τάσεις. Ομως, και πάλι, με τον τρόπο που ζούμε σήμερα, πάλι πρώτος παράγοντας θα είναι το πότε μπορούμε να πάμε, και όπως είπε και ο Ευάνθης, θα πρέπει να προσαρμοστούμε στις συγκεκριμένες συνθήκες που θα συναντήσουμε (εδώ είναι χρήσιμα τα παλιά στοιχεία).

Οσον αφορά τους διαγωνισμούς Κωνσταντίνε, στην περίπτωση του τελευταίου διαγωνισμού του Marine Plus βρήκαμε συνθήκες τις οποίες κατείχε ο ΜάριοςΚ περισσότερο από μένα, κάτι πρόσθεσα και γώ, και βγήκαμε κερδισμένοι - αν και είχαμε πάει με άλλο πλάνο κατά νου. Αν δεν προσαρμοζόμασταν δεν θα κάναμε τίποτε. αρα, το κυριότερο είναι η δυνατότητα προσαρμογής στις συνθήκες....
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: ΕΜΠΕΙΡΕΙΕΣ ΑΠΟ ΨΑΡΕΜΑΤΑ

Post by (CyBasser) »

MariosK wrote:
EVANTHIS LOIZOU wrote: Το μυστικο ειναι να μαθετε να εισαστε ευελικτοι και να προσαρμοζεστε μπροστα απο οποιαδηποτε κατασταση βρεθειτε.
K. Ευάνθη θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου τζε ειδικά σε τούτο το σημείο. Για μένα η ομορφιά τζε η πρόκληση στο ψάρεμα είναι να κάμεις match με τις συνθήκες. Εξού και η μεγάλη αγάπη για το largemouth :wink:.
+1000!!!!
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”