Νέα ιστοσελίδα της Μετεωρολογικής Υπηρεσίας Κύπρου

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Νέα ιστοσελίδα της Μετεωρολογικής Υπηρεσίας Κύπρου

Post by Greg »

υπαρχει καμια σελιδα που να δειχνει με λεπτομερια τα θαλασσια ρευματα της κυπρου????
Esox Lucius

filipppos
Posts: 22
Joined: Tue May 06, 2008 3:10 am

Re: Νέα ιστοσελίδα της Μετεωρολογικής Υπηρεσίας Κύπρου

Post by filipppos »

Για τα θαλάσσια ρεύματα, μόνο το CYCOFOS, θα βρεις τη διεύθυνση στις πρώτες αναρτήσεις. Για το κύμα, δοκίμασε το WAM που δίνουμε στην ιστοσελίδα της ΜΕΤ

Καλή η εισήγηση για την πίεση,σημειώνεται..
για τον άνεμο, πρέπει να μπεις στα μοντέλα. Πάτα WRF και διάλεξε ώρα τρεξίματος (00Ζ, 12Ζ , δεν γράφω παραπάνω διότι πιστεύω ότι διάβασες το μάθημά σου σε προηγούμενα πόστ :-), διάλεξε domain (6km), διάλεξε παράμετρο (10meters wind) και μετά διάλεξε ώρα από 1 ώρα μέχρι 72 μπροστά.

Ωραίες μετεωρολογικά οι μέρες που περνούμε. Ελπίζω χωρίς περαιτέρω κόστος..
Εάν έχετε φωτό, στείλετε για προώθηση!

Φίλιππος

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Νέα ιστοσελίδα της Μετεωρολογικής Υπηρεσίας Κύπρου

Post by (CyBasser) »

filipppos wrote:Ωραίες μετεωρολογικά οι μέρες που περνούμε. Ελπίζω χωρίς περαιτέρω κόστος..
+1!!! Αν εξαιρέσεις τις ζημιές (και τον φόβο που τραβήξαμε κάποιοι που αγαπάμε τους ανεμοστρόβιλους αλλά βρεθήκαμε σε λάθος τόπο λάθος ώρα :roll: ) τόσο την Παρασκευή, όσο και το Σάββατο, ήταν εντυπωσιακά!
filipppos wrote:Εάν έχετε φωτό, στείλετε για προώθηση!
Φίλιππε, δεν βρίσκω το email σου, στείλε μου το με pm. Έστειλα χθες και κάποιες φωτό μέσω mms από ζημιές στον Κλεάνθη και τον Ματθαίο.

Βάζω σε low resolution κάποιες από το Σάββατο... Που δεν είναι από την Oklahoma, το Kansas, ή την Iowa, αλλά από την ... Ακρόπολη Λευκωσίας!
Attachments
CB1aSep19.jpg
CB1aSep19.jpg (82.05 KiB) Viewed 7068 times
CB2aSep19.jpg
CB2aSep19.jpg (92.57 KiB) Viewed 7068 times
CB3aSep19.jpg
CB3aSep19.jpg (131.19 KiB) Viewed 7071 times
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

filipppos
Posts: 22
Joined: Tue May 06, 2008 3:10 am

Re: Νέα ιστοσελίδα της Μετεωρολογικής Υπηρεσίας Κύπρου

Post by filipppos »

Φίλε μου :-)

Είμουν στη σωστή θέση στο σωστό χρόνο. Αν ανέβαινα και στον πύργο ελέγχου, θα ήμουν και στο σωστό υψόμετρο. Αλλά η ολοκαίνουρια βιντεοκάμερά μου που αγόρασα και μου στοίχισε εξωφρενικά για να είναι όσο το δυνατό μικρή σε μέγεθος, μεγάλη σε μπαταρία, τεράστια σε επιδόσεις και γιγαντιαία σε μούρη, εν ήταν τζιαμαί που την εξαπόλυσα. Επειδή είχα ήδη στερεώσει το τριποδάκι της, κατάφερα -δικαίως- να εισπράξω την πλάκα των συναδέλφων οι οποίοι επροσπαθούσαν να στερεώσουν τα τηλεφωνάκια τους πάνω με σπητφίξ. Οι αχρείοι.

Τελοσπάντων, έχουμε ακόμα πιθανότητες. θενκσ για τες φοτο :-)

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: Νέα ιστοσελίδα της Μετεωρολογικής Υπηρεσίας Κύπρου

Post by andrea5 »

σημερα πριν λιο ετυχε να ειμουν ολυμπιακο σκοπεφτηριο λευκοσιας ,οπως εφευγα στο βαθος προς την λακαταμια αν δεν καμνο λαθος σαν να ειδα κατι να σχηματιζεται αναμεσα στα συννεφα σαν ανεμοστροβιλος ,αν ξερεται κατι παραπανο καλως ,μπορει να ειμαι και λαθος επειδη βρισκομουν αρκετα μακρια :)
απλα το αναφερο

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Νέα ιστοσελίδα της Μετεωρολογικής Υπηρεσίας Κύπρου

Post by (CyBasser) »

Φίλιππε, αν μπεις καθόλου στο φόρουμ κάμε καμιά δυνάμενη πρόγνωση ακριβείας από σήμερα (Τρίτη) ως Κυριακή, έχει πολλούς εδώ που κουρτίζονται αλλά δεν ξέρουν τι να κάμουν λόγω καιρού :roll:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Νέα ιστοσελίδα της Μετεωρολογικής Υπηρεσίας Κύπρου

Post by admin »

Nαι Φίλιππε ειδιαίτερα για Σάββατοκυρίακο όπου ξεκινούν οι μάχες στο βουνό :wink:

filipppos
Posts: 22
Joined: Tue May 06, 2008 3:10 am

Re: Νέα ιστοσελίδα της Μετεωρολογικής Υπηρεσίας Κύπρου

Post by filipppos »

Τώρα που είδα τα μηνύματα, μάλλον είναι αργά, απολογούμαι :-)

Ελπίζω σε θάλασσα και βουνό να πήγαν όλα καλά διότι στα πεδινά πνιγήκαμε. Και άντε να τους πείσεις ότι δεν φταίνε τα σύννεφα αλλά το ξερό μας το κεφάλι..
Καλό χειμώνα σε όλους..

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”