Χημικά διατήρησης ψαριών

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
Post Reply
User avatar
mourmouros
Posts: 199
Joined: Thu Jan 01, 2009 9:24 am

Χημικά διατήρησης ψαριών

Post by mourmouros »

Πήγα χτες σε γνωστή υπεραγορά και περνώντας από τη ΜΠΟΥΤΙΚ ΨΑΡΙΩΝ :lol: :lol: εκάθησα λίγο να χαζέψω τα ψάρια, μια και λόγω καιρού δεν πήγα ψάρεμα και κατέληξα να κάνω τα εβδομαδιαία ψώνια. Τα ΦΡΕΣΚΑ ψάρια που πουλούσαν είχαν 2 περιοχές προέλευσης: 1)κυπρος 2)περιοχή 37...ή οποία είχε και τη περισσότερη ποικιλία ...ασπρόβλαχους, παρπούνια, φαγκριά κ.α.!
Αφού πήα σπίτι προβληματίστηκα για τη περιοχή 37, ρώτησα έναν φίλο μου και μου είπε πως τράτες από Μαρόκο για παράδειγμα ξεφορτώνουν τις ψαριές τους στη Κύπρο και μετά αυτές πωλούνται στις υπεραγορές. Αυτό που με άφησε με το στόμα ανοιχτό ήταν ότι για να διατηρηθούν αυτά τα ψάρια ΦΡΕΣΚΑ ψεκάζονται με χημικά...το είχα ακούσει και παλιά άλλα δεν το πολυπίστεψα... :oops:
Γνωρίζει κάποιος πιο πολλά για το θέμα? Υπάρχει περίπτωση να κυκλοφορούν στην αγορά Χημικά που απαγορεύονται στην Ε.Ε. αλλά τα χρησιμοποιούν τράτες τρίτων χωρών?
κλι κλι....τα ψαράκια μου!!!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Χημικά διατήρησης ψαριών

Post by konstantinos kalogir »

Για αυτό αξίζει να τρως μόνο τα ψάρια που ψαρεύεις...! ας είναι και σπαρούθκια, το μόνο σίγουρο είναι πως είναι φρέσκα και χωρίς χημικά... :lol:

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Χημικά διατήρησης ψαριών

Post by chrysanthos9 »

konstantinos kalogir wrote:Για αυτό αξίζει να τρως μόνο τα ψάρια που ψαρεύεις...! ας είναι και σπαρούθκια, το μόνο σίγουρο είναι πως είναι φρέσκα και χωρίς χημικά... :lol:
+100000000000000000000
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
mourmouros
Posts: 199
Joined: Thu Jan 01, 2009 9:24 am

Re: Χημικά διατήρησης ψαριών

Post by mourmouros »

Ούτε λόγος!
Αλλά κατά πόσο αληθεύει αυτή η κουβέντα?
Γιατί, κάποτε θα πας στη ψαροταβέρνα με παρέα να φας το ασπροβλαχούι σου και τα μωρά το μπαρμπουνάκι τους...Τι θα σου σερβίρουν? :shock:
κλι κλι....τα ψαράκια μου!!!

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Χημικά διατήρησης ψαριών

Post by marios »

mourmouros wrote:Πήγα χτες σε γνωστή υπεραγορά και περνώντας από τη ΜΠΟΥΤΙΚ ΨΑΡΙΩΝ :lol: :lol: εκάθησα λίγο να χαζέψω τα ψάρια, μια και λόγω καιρού δεν πήγα ψάρεμα και κατέληξα να κάνω τα εβδομαδιαία ψώνια. Τα ΦΡΕΣΚΑ ψάρια που πουλούσαν είχαν 2 περιοχές προέλευσης: 1)κυπρος 2)περιοχή 37...ή οποία είχε και τη περισσότερη ποικιλία ...ασπρόβλαχους, παρπούνια, φαγκριά κ.α.!
Αφού πήα σπίτι προβληματίστηκα για τη περιοχή 37, ρώτησα έναν φίλο μου και μου είπε πως τράτες από Μαρόκο για παράδειγμα ξεφορτώνουν τις ψαριές τους στη Κύπρο και μετά αυτές πωλούνται στις υπεραγορές. Αυτό που με άφησε με το στόμα ανοιχτό ήταν ότι για να διατηρηθούν αυτά τα ψάρια ΦΡΕΣΚΑ ψεκάζονται με χημικά...το είχα ακούσει και παλιά άλλα δεν το πολυπίστεψα... :oops:
Γνωρίζει κάποιος πιο πολλά για το θέμα? Υπάρχει περίπτωση να κυκλοφορούν στην αγορά Χημικά που απαγορεύονται στην Ε.Ε. αλλά τα χρησιμοποιούν τράτες τρίτων χωρών?
:evil: φορμόλη :twisted: τα περνάνε από διαλύματα με νερό και νιτρώδη ή νιτρικά άλατα, ώστε τα βράγχια να φαίνονται κόκκινα και να δημιουργείται έτσι η εντύπωση ότι πρόκειται για ψάρια που αλιεύθηκαν πρόσφατα. επίσης η φορμόλη τους κάνει το μάτι καθαρό και γυαλιστερό 8) ......Τι είναι η φορμόλη :arrow: http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE% ... E%BB%CE%B7 Στην κύπρο ΔΕΝ έχει εντοπιστεί τέτοιο περιστατικό!!!
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: Χημικά διατήρησης ψαριών

Post by Someone »

(Άσχετο, αλλά τελικά έννεν παράξενο που όποτε πάω σούπερμαρκετ με τη γυναίκα μου, χάννει με όταν κοντέψουμε στην ψαραγορά. Ωραία.)

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”