"Περί ανεμων και Yδάτων"

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: "Περί ανεμων και Yδάτων"

Post by Greg »

με το someone.

το παραξενο που το βλεπεις? Αν το κρεας τους εφκαλε ονομα οτι ειναι πρωτο πραμα, ηταν να το σκεφτουν 2η φορα νομιζεις να το σκοτωσουν κυπρο?

βλεπε καραολους και αμπελοπουλλια
Esox Lucius

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: "Περί ανεμων και Yδάτων"

Post by Someone »

c.nadiotis wrote:Παιδία, κάλος ή κακός το δελφίνι έγινε πλέων σύμβολο, κυρίως (κατά την άποψη μου πάντα) λόγο της εξυπνάδας και της κοινωνικότητας του, πράγματα που είναι ανθρωπινά χαρακτηριστικά.
Εν τούτο που επροσπάθησα να θίξω φίλε μου.
Κατα τη γνώμη μου, η πιό πάνω άποψη (που ούλλοι την έχουμε, τζιαι εγώ μεσα), δείχνει μια μεγάλη αλαζονεία όσον αφορά τον τρόπο που βλέπουμε το περιβάλλον. Μεν το πάρεια προσωπικά:

Εσύ πιθανότατα (λόγω του χόμπυ σου) να έσιεις πιό ξεκάθαρη άποψη για την κατάσταση που έχουμε γυρώ μας, αλλά δυστυχώς ο άσχετος κοσμάκης που ό,τι ξέρει έμαθε το που τες...ειδήσεις τζιαι τες πελλάρες που του λαλούν στο...δημοτικό, θωρώ ότι συγκινείται για τα "κοντινά" μας ζώα τζιαι για τα άλλα χαπάρι.
Ε, τζιαι σπάζει μου την.

Στο κάτω-κάτω, αν όντως το κρέας του δελφινιού εμπορούσε να καταναλωθεί άνετα, γιατί να μεν το ετρώαμε;
Όπως είπε τζιαι ο τάσος, εν ούλλα θέμα αντίληψης. Ουδεμία σχέση με την περιβαλλοντική συνείδηση.

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: "Περί ανεμων και Yδάτων"

Post by c.nadiotis »

Νομίζω πάσχουμε όλοι από έλλειψη ψαρέματος και το ρίξαμε στην συζήτηση… εγώ πιστεύω ότι αν το κρέας του δελφινιού μπορούσε να καταναλωθεί άνετα, δεν θα συμβόλιζε, το δελφίνι, τα όσα συμβολίζει σήμερα, αλλά από τη στιγμή που είναι σημαία στο ‘κίνημα’ προστασίας της θαλάσσιας ζωής οφείλουμε να το σεβαστούμε….

Άντε και καλά κυνήγια το Σαββατοκύριακο σε όλους μας.
I live my life a breath at a time

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: "Περί ανεμων και Yδάτων"

Post by admin »

c.nadiotis wrote:Νομίζω πάσχουμε όλοι από έλλειψη ψαρέματος και το ρίξαμε στην συζήτηση… εγώ πιστεύω ότι αν το κρέας του δελφινιού μπορούσε να καταναλωθεί άνετα, δεν θα συμβόλιζε, το δελφίνι, τα όσα συμβολίζει σήμερα, αλλά από τη στιγμή που είναι σημαία στο ‘κίνημα’ προστασίας της θαλάσσιας ζωής οφείλουμε να το σεβαστούμε….

Άντε και καλά κυνήγια το Σαββατοκύριακο σε όλους μας.
Η ομάδα πρέπει να πάει για προπόνηση αύριο κανόνισε ο Πάμπος εν μέσα

User avatar
Tryfon
Posts: 435
Joined: Thu Dec 06, 2007 12:47 pm
Contact:

Του λόγου το αληθές!

Post by Tryfon »

Άθρο για την σινελευση κομμάτων απο 2 διαφορετικες εφημερίδες.. Προσεξετε ειδικά τον τιτλο! :lol:
καθημερινή: http://kathimerini.com.cy/index.php?pag ... rtid=17388
χαραυγή:http://www.haravgi.com.cy/site-article-36741-gr.php
ΕΝΕΣΗΙ ΕΤΣΙ ΠΡΑΜΑ!!! :lol: :lol:
Like us on Facebook: Super Action Stores Cyprus

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: "Περί ανεμων και Yδάτων"

Post by fISHANDCHIPS »

Μεσόγειος SOS

· Εμβαδόν 2.5 εκ τετραγωνικά χιλιόμετρα και το νερό της ανανεώνεται κάθε 80 με 90 χρόνια
· Μέσος όρος βάθους 1,500m; με το πιο βαθύ σημείο 5267m στο Ιόνιο.
· 46,000km ακτογραμμές.
· 83 εκ άνθρωποι ζουν σε παράκτιες πόλεις.
· Μεγάλα νησιά Κύπρος, η Κρήτη, η Ρόδος, Κέρκυρα, Σαρδηνία, Κορσική, Σικελία και Μαγιόρκα.
· 220 εκ επισκέπτες κάθε χρόνο με τα 100εκ στις ακτές.
· Η προστατευόμενη περιοχή είναι λιγότερο από 1% .
· 85% από τα δάση στις γύρο χώρες έχουν χαθεί.
· 25000 φυτά στις γύρο χώρες ιδιαίτερα σε Ελλάδα και Τουρκία
· Τα δέλτα των ποταμών Νείλου, Έβρου και Ρήνου είναι σημαντικοί βιότοποι, ελκύουν 2.5 εκ πουλιά κάθε χρόνο και παραμένει μόνο το 6% από τις γνωστές περιοχές.

· Οι ποταμοί μεταφέρουν και μεγάλες ποσότητες μόλυνσης στη μεσόγειο όπως φυτοφάρμακα, λιπάσματα και βιομηχανικά απόβλητα.
· Αποτελεί μόνο το 1% της επιφάνειας των θαλασσών του πλανήτη αλλά διαθέτει το 6% των ειδών θαλάσσιας ζωής.
· Ένα από τα απειλούμενα είδη προς εξαφάνιση είναι και η μεσογειακή φώκια – Καρπασία !
· Οι ποσότητες ψαριών έχουν μειωθεί περισσότερο από 20% - Οι Μεσογειακοί λαοί τώρα εισάγουν ψάρι.
· Η διάνοιξη της διώρυγας του Σουέζ οδήγησε στη μεσόγειο νέα είδη θαλάσσιας ζωής.
· Παραλιακές περιοχές έχουν καταστραφεί για τουριστική ανάπτυξη δημιουργώντας έτσι πρόβλημα σε είδη όπως τη μεσογειακή χελώνα Καρέττα καρρέτα.
· 650 εκ τόνοι από ανθρώπινα λύματα (το 70% χωρίς επεξεργασία) και μόλυνση απορρίπτονται εδώ και χρόνια στη θάλασσα προκαλώντας μεγάλη ζημιά.
· 129,000 μηχανέλαια, 60,000 τόνοι υδράργυρου, 3,800 τόνοι μόλυβδου και 36,000 τόνοι από φωσφορικά άλατα.
· Τα διερχόμενα πλοία υπολογίζεται ότι απορρίπτουν 1 εκ τόνους πετρέλαια κάθε χρόνο λόγω δυστυχημάτων, σε ακατάλληλες υποδομές λιμανιών, παράνομες απορρίψεις και ακατάλληλα λιμάνια.

Πηγη: http://theopemptou.blogspot.com
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: "Περί ανεμων και Yδάτων"

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Φιλε ΤΡΥΦΩΝΑ
Επειδη ειμαι λλιον μεγαλλυττερος, τζιαι λλιον πιο φαττσιημενος της ζωης τουντου τοπου :oops: :oops: :oops:
θελω να ξερης τζιαι συ τζιαι ουλλοι οι νεωττεροι οτι ο σιηροττερος εχθρος του τοπου μας εν τα κομματα.
Τζιαι ο κοσμος εν τα αρνια που γλυφουν τα κομματα για να τους κανονισουν καμμιαν θεσουαν στο δημοσιο.
Αν ηταν εισ το σιεριν μου ηταν να τα καταργησω σε μιαν νυχταν τζιαι να τα κυρηξω παρανομα.
Ειναι ΤΑ ΚΥΤΤΑΡΑ ΤΗΣ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑΣ

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΑ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΣΚΟΠΟ

Post by MariosK »

apsavvas wrote:Φίλε από τη ξέρω δεν πωλείται με extra spool αυτό το μοντέλο. Αν είσαι τυχερός μπορεί να βρεις σε websites φτηνά κιόλας να κάνεις τη δουλειά σου επειδή αν πας στο αντιπρόσωπο της Shimano μπορεί να φύγεις με ένα χέρι η ένα πόδι :P που μπορεί να μην σου πουλάει κιόλας spool μόνο του
Εγώ πάντος 1-2 φορές που είχα πάρε δώσε με τον αντιπρόσωπο της shimano δεν είχα πρόβλημα :think:. Επίσης ο Πέτρος δεν ρωτάει αν πωλείται με extra spool. Ο άνθρωπος έχει την μηχανούα και γυρεύκει έξτρα spool. Γιατί να μην του πουλά δηλαδή? Δεν θέλει να κερδίσει?

Κάποτε είχες πει:
apsavvas wrote:αν ειχα καταστημα δεν θα εμπενα στο κοπο να μιλισω εδω του λογου το αληθες αλλα μερικοι πιστευουν οτι μας κλεβουν κανονικα οι καταστηματαρχες αλλα δν ειναι ετσι το θεμα. Αν ο οποιος διποτε πεφτη θυμα δεν φτεμε εμεις. Οταν ξερης να μιλας κανεις και σωστες πραξεις.
ολα υπαρχη ενας σκοπος που ξεκινανε ειτε μας αρεσει ειτε οχι.
Τελικά υπάρχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά? :think:

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΑ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΣΚΟΠΟ

Post by apsavvas »

για να μην μπω στο κοπο να πω κατι. Οπως το παρει κανεις.
Νομίζω το δεύτερο comment μου ήταν για κάποιο άλλο θέμα και όχι για αυτό. Υπάρχουν καταστήματα που σε κλέβουν κανονικότατα, και άλλα όχι και κάνουν και μεγάλη έκπτωση σε παρακαλώ. Απλά το ανάφερα το δεύτερο spool στο ότι στη Κύπρο από τη ξέρω δεν πουλάνε extra spools Mαριε. Και για τη συγκεκριμένη μηχανή τη γνωρίζω πολύ καλά και δεν είμαι β…. για να αναφέρω ότι δεν έρχεται με δυο spools. Μπορεί ο οποίος διποτε να πιστεύει ότι η μηχανή αυτή έρχεται με δυο spools και να πιστεύει ότι είναι λάθος του καταστηματάρχη. Τέλος πάντων.
The only source of knowledge is experience

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΑ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΣΚΟΠΟ

Post by MariosK »

OK.

http://www.cyprusfishingmagazine.com/fo ... 099#p33671
apsavvas wrote:ακουμε ακουμε ολο εναντιον για τους καταστηματαρχες μα πετε μου εμπικε κανενας στη θεση τους να διτε τη γινετε δηλαδη οξα μονο να τους κατιγορατε. Εγω ως πελατης καποιου γνωστου καταστηματος ειμαι ευχαριστημενος και ναι το ξερει και ο ιδιος οτι καποια πραγματα τα φερνω απο εξω. και κατι αλλο οταν δν προσεχεις τι εχεις δεν ειναι λαθος υπαλληλου η καταστηματαρχη.

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΑ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΣΚΟΠΟ

Post by apsavvas »

δεν θέλω να πω τπτ σε αυτό το φόρουμ παραπάνω επειδή δεν είναι του θέματος. Απλά ας το θέσουμε αλλιώς μιλώ για συγκεκριμένα άτομα καταστηματάρχες που ναι είναι πολύ καλές οι τιμές τους και καταστηματάρχες που είναι τρελές οι τιμές τους. Και κάτι ακόμα υπάρχει κα κάτι που προσε3α σε κάποια καταστήματα που παίρνουν από άλλους αντιπροσώπους στη Κύπρο και πουλάνε πιο φτηνά από τον ίδιο αντιπρόσωπο αν είναι δυνατό. Και μετά μου λες ότι κάποιοι δεν είναι φαγάνες.
Που προσπαθείς να καταλήξεις?
The only source of knowledge is experience

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΑ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΣΚΟΠΟ

Post by apsavvas »

Επειδή βλέπω ότι έχεις διαβάσει όλες μου τις συζητήσεις καντες όλες post σε αυτό το θέμα είναι οκ
The only source of knowledge is experience

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΑ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΣΚΟΠΟ

Post by MariosK »

apsavvas wrote: Που προσπαθείς να καταλήξεις?
Εγώ δεν υποστήριξα προσωπικά αλλά ούτε και έκανα προσωπική επίθεση σε κανέναν καταστηματάρχη εδώ στο φόρουμ. Εσύ γιατί το κάνεις? Εσύ πού θέλεις να καταλήξεις? Ο Πέτρος ρώτησε από που να αγοράσει spare spool. Με αν θα του κόψει την κελλέ του ο Κωστής με αν θα του πιάει τον κόλο του ο Γιαννής ερωτήσεν.
apsavvas wrote:Επειδή βλέπω ότι έχεις διαβάσει όλες μου τις συζητήσεις καντες όλες post σε αυτό το θέμα είναι οκ
Όχι μόνο της δικές σου. Κάνω απλά ποστ δικά σου λόγια που αντικρούουν πάλι τα δικά σου για να μεν χάνω χρόνο. Και περιμένω να δω που θα καταλήξει η συζήτηση...

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: "Περί ανεμων και Yδάτων"

Post by apsavvas »

νομίζω υπάρχει ελευθερία λόγου αν εσύ θες να κάνεις το δικαστεί δικαίωμα σου.
Μάλλον δώσαμε πάρα πολύ σημασία.
δεν το παίρνω πουθενά το θέμα αλλά εσύ το παίρνεις. Αν θες να μου πεις κάτι δεν σε κρατά κανένας.
The only source of knowledge is experience

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: "Περί ανεμων και Yδάτων"

Post by MariosK »

Άστο εν πειράζει... Ελευθερία λόγο υπάρχει αλλά δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να προσέχουμε τι λέμε. Δεν υπάρχει λόγος να κατηγορείς τον οποιοδήποτε προσωπικά και δημόσια...

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”